Król: Minister finansów odpowie skąd opóźnienie przy wdrażaniu viaToll

5 marca 2015, 11:51 Drogi
Droga w Polsce

Na temat opóźnień we wprowadzaniu przez GDDKiA elektronicznego systemu opłat za przejazd drogami krajowymi mówiono także na ostatnim Forum Welconomy w Toruniu. O wypowiedź dla BiznesAlert.pl poprosiliśmy uczestnika jednego z paneli dyskusyjnych, Krzysztofa Króla.

– Opóźnienia we wprowadzaniu elektronicznego systemu opłat, a także opóźnienia w zakresie rozszerzania dróg objętych elektronicznymi opłatami za przejazd samochodów ciężarowych są niezrozumiałe. Nie da się tego przecież wytłumaczyć np. względami politycznymi – ocenia w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Król, doradca prezydenta RP.

Ponieważ jego zdaniem wprowadzanie elektronicznego systemu opłat za przejazd ułatwiłoby życie obywatelom. Powstałych opóźnień nie da się także wyjaśnić argumentami ekonomicznymi.

– Przecież Skarb Państwa nie tyle pozbywa się, co nie korzysta z okazji z pozyskania pieniędzy, które mu się zgodnie prawem należą – twierdzi dalej Krzysztof Król. – Wydaje mi się, że sytuacja ta wiąże się ze zmianami, które nastąpiły w ministerstwie infrastruktury i rozwoju. Choć wydaje mi się także, iż najlepszym adresatem pytania o przyczyny powstałych opóźnień byłby minister finansów, Mateusz Szczurek. To on odpowiada za budżet.

W opinii doradcy prezydenta RP ciekawe będzie, jak właśnie ten minister wytłumaczy, że tak lekką ręką rezygnuje z przychodów budżetowych akurat w dziedzinie.