Kroplewski: PGNiG chce wykorzystać potencjał polskich uczelni

7 października 2016, 11:30 Energetyka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło kolejny projekt z zakresu Open Innovation pt. „PGNiG Polskie Innowacje”. Pierwsze warsztaty odbyły się na Politechnice Warszawskiej. Specjaliści PGNiG podczas otwartych wykładów prezentują działalność niektórych spółek z Grupy Kapitałowej. Opowiadają, jakich innowacyjnych rozwiązań poszukują oraz w jak innowacje mogą wspierać ich rozwój.

Logo PGNiG. Fot. PGNiG
Logo PGNiG. Fot. PGNiG

Studenci i doktoranci, ale też przedsiębiorcy i osoby dopiero myślące o założeniu startupu, mają okazję do wzięcia udziału w specjalnych warsztatach. Ich efektem mają być innowacyjne pomysły, które będzie można – po dalszej analizie – wprowadzić w życie.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w czwartek, 6 października 2016 r. Wykłady i warsztaty dotyczyły rozwiązań poszukiwanych przez spółki PGNiG Upstream International w Norwegii oraz PGNiG Obrót Detaliczny.

– Otwieramy się na ambitnych i pełnych pasji młodych ludzi, którzy znajdują nieprzeciętne rozwiązania w pozornie oczywistych zagadnieniach – powiedział obecny na inauguracji projektu Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Nawiązał w ten sposób do koncepcji Open Innovation, która zakłada, że w świecie szeroko rozpowszechnionej wiedzy, firmy nie mogą wyłącznie polegać na własnych badaniach i zasobach, lecz powinny dzielić się wiedzą z innymi i szukać nowych możliwości współpracy.
– Stwarzamy studentom i doktorantom możliwości kontaktu z pracownikami różnych, krajowych i zagranicznych spółek naszej Grupy Kapitałowej PGNiG oraz szansę udziału w specjalistycznych warsztatach. W młodych naukowcach drzemie ogromny potencjał, który chcemy pobudzić, dzieląc się naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem – dodał Łukasz Kroplewski.

Jan Risbakk z PGNiG Upstream International zwrócił uwagę, że to właśnie na takiej uczelni jak Politechnika Warszawska powstawały i powstają rozwiązania, dzięki którym dzisiaj w Norwegii PGNiG wydobywa gaz i ropę z dna morza. – Oczywiście każda technologia do dopracowania wymaga dziesiątek tysięcy godzin pracy, ale bez innowacji nie ma postępu i to, co dzisiaj wydaje się oczywiste, nie byłoby możliwe – powiedział.

– Cieszymy się, że jest taka inicjatywa ze strony PGNiG. Wsparcie ekspertów, kontakty to bardzo pomocny element do rozwoju własnej działalności. Liczymy na kolejne edycje, dzięki którym uda nam się wspólnie wypromować innowacyjność – powiedział prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. rozwoju.

Kolejne takie spotkania odbędą się w październiku na uczelniach w Rzeszowie i Toruniu.

PGNiG