Jakóbik: Zielony zwrot energetyki w Krynicy

3 września 2019, 07:31 Energetyka

Forum Ekonomiczne w Krynicy będzie w 2019 roku areną rywalizacji spółek energetycznych na skalę zielonego zwrotu ku źródłom odnawialnym – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Forum Ekonomiczne
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju (fot. Instytut Studiów Wschodnich/Forum Ekonomiczne)

Zielony zwrot

Okazuje się, że najciekawsze wydarzenia sektora energetycznego w Krynicy będą towarzyszyły rutynowym panelom dyskusyjnym. Tauron i Polska Grupa Energetyczna zamierzają wysłać sygnał o woli transformacji energetycznej. Spółka z południa Polski organizuje konferencję prasową, na której poinformuje o inwestycji w farmy wiatrowe. Koncern z Mysiej w Warszawie zamierza podpisać z PKN Orlen umowę o współpracy w sektorze offshore i z KGHM o współpracy przy fotowoltaice.

Zielony zwrot zapisany w projekcie strategii energetycznej Polski staje się faktem chociaż prawdopodobnie nie poznamy jej ostatecznej wersji w Krynicy. Ministerstwo energii zapowiedziało konieczność dostosowania strategii do Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu tworzonego przy współpracy z Komisją Europejską, więc prace nad projektem mogą potrwać do okresu po wyborach parlamentarnych. Będzie to już czwarty rok, kiedy apeluję o jego ostateczne przyjęcie przez rząd.

Otwarcie nowego roku gospodarczego

Panele dyskusyjne będą poświęcone między innymi strategii energetycznej oraz finansowaniu projektów będących wyzwaniem ekonomicznym, jak elektrownia jądrowa czy nowy blok Elektrowni Ostrołęka. Tymczasem spółki energetyczne zdają się wiedzieć, że w finalnej strategii znajdzie się zielony zwrot i zamierzają go zakomunikować w Krynicy. Otwarcie nowego roku gospodarczego w Polsce będzie tym razem okazją do zademonstrowania potencjału Odnawialnych Źródeł Energii w sektorze energetycznym. Te sygnały zostaną prawdopodobnie dobrze przyjęte przez rynek, który liczy na transformację energetyczną w Polsce.

Jakóbik: Długofalowa recepta na podwyżki cen energii to transformacja energetyczna