Krzyczkowski: Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG

2 listopada 2015, 11:34 Energetyka

KOMENTARZ

Sabine Pass LNG. Fot. Cheniere
Sabine Pass LNG. Fot. Cheniere

Wojciech Krzyczkowski

WysokieNapiecie.pl

Rekordowa wysokość zapasów oraz prognozy, nie przewidujące nadejścia chłodów w najbliższych tygodniach doprowadziły do spadku amerykańskich cen gazu do poziomów nie widzianych od 2012 r., kiedy to osiągały historyczne minima. Gdyby już dziś sprowadzać z Ameryki LNG, jego cena byłaby bliska cen europejskich.

Zapasy gazu przekraczają 140 mld m sześc., i są o 13 proc. wyższe niż przed rokiem, a o 5 proc. wyższe od pięcioletniej średniej. W efekcie główny indeks cenowy na Henry Hub spadł poniżej 2,40 $/mmBtu, co w przeliczeniu na bardziej popularne u nas jednostki stanowi ok. 86,5 $ za 1000 m sześc. Historyczny rekord z kwietnia 2012 r. wynosił ok. 65 dol., ale przy znacznie wyższym poziomie zapasów. Trzyletnie minima zanotowały również kontrakty na następny miesiąc na giełdzie NYMEX.

Ponieważ w pierwszej połowie 2016 r. Amerykanie planują ruszyć z eksportem LNG, najpierw z terminala Sabine Pass, można się pokusić o kolejną ocenę poziomu cen, które będą mogli zaproponować europejskim odbiorcom. Oczywiście amerykański LNG popłynie również do Azji, ale światowe ceny skroplonego gazu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w dużej mierze się wyrównały i Daleki Wschód nie jest już aż tak atrakcyjnym rynkiem, aby nie myśleć o Europie. Co więcej, jeśli na Starym Kontynencie zima wreszcie będzie mroźna, to w powszechnej opinii ceny gazu wzrosną i pewnie pozostaną wyższe przynajmniej do czasu ponownego zapełnienia magazynów. Czyli co najmniej przez pierwszą połowę 2016 r.

W cenie LNG, który przypłynie do Europy największą pozycją są koszty skroplenia. W naszym zestawieniu konserwatywnie przyjęliśmy uważaną za dość wysoką stawkę 126 dol. za 1000 m sześc.(3,5 $/mmBtu), przewidzianą dla pierwszych linii skraplających Sabine Pass. W ofertach budowanych terminali można jednak znaleźć i inne kwoty, np. 2,25 $/mmBtu (81 dol. 1000 m sześc.), jednak przy założeniu zmienności – raczej w górę – części tej stawki.

Ile wynosi standardowa stawka za gaz którą proponują klientom terminale to 115 proc. ceny z Henry Hub a ile  koszty transportu przez ocean ? O tym w naszym dzisiejszym artykule na portalu WysokieNapiecie.pl