Tchórzewski: Nie będzie przemysłu bez energetyki

27 września 2018, 19:30 Energetyka

Uroczystość „Polska Energia w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana przez Polski Komitet Energii Elektrycznej została otwarta wystąpieniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Mówił on, że energetyka jest niezbędnym motorem napędowym gospodarki, a energetycy, choć pozostają w cieniu, to są do dyspozycji obywateli, którym coraz rzadziej brakuje dostaw energii.

Krzysztof Tchórzewski na uroczystości pt.: "Polska Energia w 100-lecie Niepodległości". Fot. BiznesAlert.pl
Krzysztof Tchórzewski na uroczystości pt.: "Polska Energia w 100-lecie Niepodległości". Fot. BiznesAlert.pl

Energetyka w gospodarce

Szef resortu energii mówił o roli energii w okresie zaborów i Powstania Warszawskiego. – Od tamtego czasu nie było możliwości, aby istniał przemysł bez sektora energii: bez gazu, ropy, węgla, miedzi i przemysłu wydobywczego. Nagle okazało się, że jest rewolucja związana z odkryciem ruchu elektronów i prądu elektrycznego, destylacji ropy naftowej Ignacego Łukaszewicza – powiedział minister. Wspomniał, że pierwszą ulicę oświetlono z użyciem paliwa naftowemu dzięki temu badaczowi we Lwowie.

– Wraz z rewolucją technologiczna ta niewielka grupa kilkuset osób, która jest na Sali, reprezentuje cały sektor gospodarki, bez którego właściwie nic by się nie działo. My jesteśmy w najtrudniejszej sytuacji, bo musimy myślą i planem wybiegać najdalej w przyszłość – powiedział odnosząc się do prognoz zapowiadających wzrost zapotrzebowania na energię w Polsce. Mówił o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, dywersyfikacji.

– Możemy wzajemnie się uzupełniać, nie konkurować na rynku – powiedział o współpracy sektorów węgla, gazu i innych źródeł energii. Ocenił, że dzięki agregatom i interwencyjnym dostawom energii w tym roku udało się uniknąć poważnych usterek sieci elektroenergetycznej.

Ludzie z cienia

– My, ludzie z energii, jesteśmy ludźmi z cienia. Kiedy idziemy ze swymi potrzebami, patrzy się na nas z niechęcią – ocenił Krzysztof Tchórzewski. – Jak jest dobrze, to mówi się, że za dużo chcemy. Jak jest źle, to jesteśmy potrzebni – żartował.

Przypomniał, że energetyka musi przechodzić stałą modernizację technologiczną pozwalającą odpowiadać na kolejne wyzwania. – Z tym wszystkim jakoś sobie radzimy – podsumował. – To służba społeczeństwu. To stanie na rozkaz naszych obywateli, żeby mieli dobrze, żeby mogli oglądać telewizję i mieć gaz – wyliczał.

– Największym skarbem są ludzie, którzy chcą pracować w tym zawodzie – mówił Tchórzewski. – Jeśli spojrzeć na historię, to okazuje się, że jesteśmy branżą, która nadaje ton innowacjom i zawsze rozwija się dynamicznie – przekonywał Tchórzewski. Mówił o tym, że w energetyce będą miejsca pracy dla absolwentów uczelni jak Politechnika Warszawska, w której gmachu głównym odbyła się uroczystość.

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Polski sektor energii powstał od podstaw 100 lat temu. Od samego początku jego największym kapitałem byli ludzie. Podobnie w dzisiejszych czasach, pracownicy sektora energii i paliw, często z narażeniem zdrowia, zapewniają jakość życia społeczeństwu i rozwój gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po ogromne fabryki czy zakładyprodukcyjne.

Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana została podpatronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministra Energii, Marszałków Sejmu oraz Senatu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gośćmi wydarzenia byli Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński, Minister Energii Pan Krzysztof Tchórzewski, pracownicy i przedstawiciele branż związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii do polskich domów, miejsc pracy, środków komunikacji. Wybitni pracownicy sektora otrzymali państwowe odznaczenia w uznaniu szczególnych zasług, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Minister Krzysztof Tchórzewski wręczyłz kolei odznaczenia resortowe „Za zasługi dla rozwoju energetyki”, „Zasłużony dla górnictwa” i „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.

Wydarzenie było również okazją do dyskusji nad zagadnieniem edukacji w sektorach energii. Kształcenie przyszłych kadr to jedno z podstawowych wyzwań przed którym stoi branża. Nieprzypadkowo wydarzenie zorganizowano na terenie Politechniki Warszawskiej– miejscu, które jest określane kuźnią kadr i kształci przyszłe pokolenia specjalistów odpowiedzialnych za rozwój polskiego i europejskiego sektora energii. Poza programamidla studentów i absolwentów uczelni wyższych, istotne znaczenie ma również wypracowanie skutecznych metod przekazywania specjalistycznej wiedzy branżowej już na wcześniejszych etapach edukacji.

W uroczystości wzięło udział ponad 500 osób. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy sektora energii, uhonorowani za szczególne osiągnięcia i zaangażowaniew pracę. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli rządu oraz największych polskich spółek skupionych w PKEE – PGE S.A., TAURON Polska Energia S.A., Enea S.A., Energa S.A., Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PolskaGrupa Górnicza, Węglokoks S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PERN S.A., PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., Grupa Lotos S.A. i Grupa Azoty S.A. Podobne wydarzenie planowane jest w kolejnych latach.

BiznesAlert.pl/PKEE

[AKTUALIZACJA: 28 września 2018r., godz. 10.50; dodano PKEE]