Kublik: Inwestycje zsynchronizowane z wyborami

10 marca 2014, 11:11 Drogi
Andrzej Kublik

– W tym roku Polacy dwa razy pójdą do urn wyborczych. Pierwszy raz 25 maja, by wybrać reprezentację naszych polityków do Parlamentu Europejskiego. Jesienią – termin nie został jeszcze wyznaczony – będziemy zaś wybierać nowe władze samorządowe. Nic dziwnego, że w tym roku często będziemy świętować otwieranie nowych dróg i posypią się zapowiedzi wielkich inwestycji transportowych i energetycznych – pisze Andrzej Kublik z Gazety Wyborczej.

Wymienia kolejne inwestycje, których realizacja lub zakończenie są zsynchronizowane z kalendarzem wyborczym.

– W zeszłym roku rząd zezwolił już GDDKiA na rozpisanie przetargów na budowę 680 km nowych dróg ekspresowych oraz 12 obwodnic. W sumie te decyzje otwierają drogę do budowy ponad 1,2 tys. km dróg ekspresowych i autostrad oraz ponad 100 km dróg krajowych niższej kategorii. Koszty tych inwestycji rząd szacuje na niemal 68 mld zł. A to nie koniec drogowych planów rządu. We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że wiosną zostanie ogłoszona kolejna lista priorytetowych inwestycji drogowych na Pomorzu – pisze dziennikarz. – W połowie lutego premier Donald Tusk uświetnił ceremonię rozpoczęcia budowy dwóch nowych bloków elektrowni Opole. To największa dziś inwestycja w Polsce, która pochłonie 11,6 mld zł. Ma ona poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne, a to może być ważnym argumentem w tegorocznych wyborach. Inwestycji energetycznych będzie więcej, choć nie tak spektakularnie kosztownych jak w Opolu.

– W tym miesiącu ma się rozpocząć budowa w Gdańsku terminalu naftowego firmy PERN Przyjaźń, zarządcy rurociągów dostarczających ropę naftową do rafinerii w Polsce i wschodnich Niemczech – wspomina o energetyce Kublik. – Do otwierania nowych gazociągów, które usprawnią transport gazu w kraju, szykuje się państwowa firma Gaz-System. Wybudowany już został gazociąg ze Świnoujścia do Szczecina, którym popłynie „błękitne paliwo”, importowane do Polski za pośrednictwem gazoportu w Świnoujściu. Gaz-System spodziewa się otrzymać zezwolenie na jego użytkowanie do końca maja – w sam raz na wybory do europarlamentu.

– Kolejne strategiczne gazociągi powinny być gotowe na wybory samorządowe. We wrześniu Gaz-System chce oddać do eksploatacji gazociągi Gustorzyn – Odolanów i Rembelszczyzna – Odolanów, które usprawnią przesył gazu w centrum kraju. Natomiast w listopadzie mają być oddane rurociągi Szczecin – Lwówek i Szczecin – Gdańsk. Mają one służyć do transportu gazu z gazoportu w Świnoujściu i dodatkowo wzmocnią krajową sieć gazociągów – pisze autor komentarza.

Źródło: Gazeta Wyborcza