font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 25 listopada, 2013 godz. 9:16   
REDAKCJA

Kublik: Pawlak w sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki. Czy zajmie się raportem NIK?

Andrzej Kublik

Były wicepremier i główny negocjator ostatniej umowy gazowej Polski z Rosją został wiceszefem sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych – pisze Andrzej Kublik w Gazecie Wyborczej.

Komisja ma się zająć kluczowymi projektami legislacyjnymi dotyczącymi energetyki czyli tzw. trójpakiem i ustawami łupkowymi.

– Być może komisja zajmie się też tajnym raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat umów gazowych zawieranych w latach 2006-10. Raport jest tajny, gdyż wykorzystane w nim materiały utajnił przed rokiem Waldemar Pawlak, który kierował rządowym zespołem negocjującym badaną przez NIK umowę gazową z rządem Rosji – ocenia Kublik. – Jest to zaskakujące, bo Waldemar Pawlak domagał się utajnienia materiałów przekazanych NIK, twierdząc, że ich ujawnienie mogłoby zaszkodzić prowadzonym w zeszłym roku negocjacjom z Gazpromem o obniżce cen gazu importowanego przez PGNiG. Ale te negocjacje PGNiG i Gazprom już przed rokiem, zawierając ugodę w sprawie cen gazu importowanego przez Polskę z Rosji – kwituje autor tekstu.

Źródło: Gazeta Wyborcza