Kuczewska-Łaska: Komercyjne zagospodarowanie nieruchomości kolejowych to kierunek pożądany dla PKP

20 czerwca 2014, 13:10 Infrastruktura
Małgorzata Kuczewska-Łaska

PKP SA planuje realizację pilotażowego projektu „Małe Projekty Deweloperskie” polegającego na komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości zlokalizowanych w 7 miastach w Polsce (Mińsk Mazowiecki, Konin, Katowice, Warszawa Włochy, Dębica, Oświęcim, Włocławek). Inwestycja realizowana wspólnie z jednym lub kilkoma inwestorami wybranymi w trybie rokowań, obejmować będzie realizację nowoczesnej zabudowy komercyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie nowych dworców kolejowych. 

– Prawdopodobnie projekt zagospodarowania nieruchomości kolejowych w kilku lokalizacjach jednocześnie, z możliwością dopuszczenia działania podmiotów prywatnych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, jest przeprowadzany przez PKP po raz pierwszy – przypuszcza w rozmowie z naszym portalem Małgorzata Kuczewska-Łaska, b. prezes spółki Przewozy Regionalne.

W jej przekonaniu mogą tkwić w takiej koncepcji pewne niebezpieczeństwa. Jednak trzeba ją wypróbować. Już od dawna był to kierunek pożądany dla PKP.

– Zawsze przy tym uważałam, że oprócz spółek prywatnych należało włączać do zagospodarowania nieruchomości kolejowych także miasta i gminy – mówi dalej Kuczewska-Łaska. – Bowiem to samorządy lokalne są najbardziej zainteresowane uporządkowaniem tych terenów.

Pytanie brzmi: jak duże będzie zainteresowanie podjęciem tego typu projektów? Tu tkwi największe niebezpieczeństwo.

– Miejmy nadzieję, że jednak takie zainteresowanie będzie. I że powstaną w związku z tym przedsięwzięciem naprawdę dobre projekty – kończy Małgorzata Kuczewska-Łaska.