Kurella: PGNiG postawi na otwartość i nowoczesność
– Nasze wyniki finansowe to bardzo dobra podstawa dla inwestycji Grupy Kapitałowej PGNiG – komentuje ogłoszone dzisiaj wyniki spółki za pierwsze półrocze 2013 r. p.o. prezesa zarządu PGNiG Jerzy Kurella. – Nie ma przecież szans na rozwój spółki i nie ma możliwości konkurowania na wolnym rynku bez inwestycji. Drugi istotny filar to stabilna sytuacja finansowa firmy.
Zysk netto Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyniósł w tym okresie ponad 1 430 mln zł, czyli ponad 30 razy więcej, niż w analogicznym okresie 2012 roku. W drugim kwartale 2013 r. grupa kapitałowa odnotowała ponad 350 milionów złotych zysku netto w porównaniu z przeszło 260 mln złotych straty w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody ze sprzedaży w drugim kwartale wzrosły o 12 procent do 6,5 miliarda złotych w stosunku rok do roku.
Prezes Kurella podkreślił, że wydobycie gazu będzie podstawową działalnością zrestrukturyzowanej Grupy.
– PGNiG ma stabilną sytuację finansową, więc jesteśmy gotowi iść w kierunku modelu, w którym działalność upstreamowa będzie naszą podstawową działalnością – mówi Jerzy Kurella.
Prezes ocenia, że przed spółką stoją obecnie trzy niezwykle ważne wyzwania: przygotowanie do liberalizacji rynku gazu, rozwój segmentu węglowodorowego i dalsza optymalizacja działalności PGNiG.
– Musimy stawić czoła obligo giełdowemu – podkreśla Kurella. – Aby było to możliwe, konieczna jest zmiana strukturalna spółki. Powołaliśmy oddział obrotu hurtowego. Dzięki temu będzie wiadome, że jesteśmy gotowi do rywalizacji z innymi spółkami na tym rynku.
– Dwa tygodnie temu ogłosiłem politykę otwartości wobec innych firm poszukujących złóż gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Wierzę, że to pozwoli na efektywną eksploatację tych złóż. Spotkało się to z bardzo dobrym, pozytywnym oddźwiękiem. Bardzo mi zależy na wspólnych operacjach z innymi firmami, działającymi na rynku poszukiwań. Dzisiaj podpisaliśmy z Lotosem Petrobaltic umowę o wspólnych operacjach, co pokazuje, że umiemy współpracować z innymi podmiotami, działającymi na polskim rynku – mówi Jerzy Kurella.
Prezes poinformował, że w ramach spółki powołano nowy Departament Badań i Rozwoju. W jego ocenie pokazuje to, że PGNiG musi być firmą nowoczesną, gotową na pozyskiwanie środków unijnych i korzystanie z doświadczeń partnerów i innych firm, które mają większe lub bardziej rozbudowane know-how.