Kurtyka: Polska i Niemcy muszą rozmawiać pomimo różnic ws. Nord Stream 2

18 lipca 2016, 15:20 Energetyka
kurtyka

– Jesteśmy dobrymi sąsiadami i potrafimy wypracować rozwiązania korzystne dla energetycznego bezpieczeństwa Europy – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Spotkanie, w którym udział wzięli również wiceminister gospodarki i energii Niemiec Rainer Baake oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, odbyło się 14 lipca 2016 r. w Warszawie.

– Pomimo rozbieżności, które istnieją pomiędzy obydwoma krajami, takich jak projekt budowy gazociągu Nord Stream 2, powinniśmy pragmatycznie i odpowiedzialnie rozwiązywać problemy europejskiego rynku energetycznego – podkreślił wiceminister Kurtyka i zaznaczył potrzebę rozwijania dialogu między Polską a Niemcami.

W trakcie spotkania dyskutowano o priorytetach krajowych i europejskiego rynku energetycznego, warunkach do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw paliw i gazu, regulacjach, jakie w ramach prac na poziomie instytucji unijnych należy zapewnić poszczególnym państwom wspólnoty. Rozmawiano także o polityce klimatycznej i konieczności rozbudowy infrastruktury energetycznej.

Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom elektromobilności i przedstawionemu w czerwcu przez Ministerstwo Energii programowi rozwoju tego sektora w Polsce. – To dla Polaków szansa na zdrowe środowisko, na rozwój sektora elektroenergetycznego oraz przemysłu samochodowego – ocenił podsekretarz stanu w ME. – Z ciekawością śledzimy niemieckie doświadczenie w tym obszarze – dodał.

Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne zostało zainicjowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i jest realizowane we współpracy z niemieckim partnerem Pflüger Internationale Beratung GmbH.

Źródło: Ministerstwo Energii