Kurtyka: Bezpieczeństwo w kopalniach to priorytet
– Rozwój nowoczesnych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego to ważny element dyskusji nad bezpieczeństwem w kopalniach. Przystąpienie PGNiG do Międzynarodowego Centrum Doskonałości pozwoli Polsce aktywnie się w nią włączyć – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas podpisania aneksu do porozumienia zawartego przez PGNiG z w zakresie metanu z kopalń. Uroczystość odbyła się 8 lipca 2016 r. w Warszawie.
Zgodnie z porozumieniem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA stało się częścią eksperckiej instytucji, która działa pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpraca w ramach Centrum ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.
Międzynarodowego Centrum Doskonałości działalność rozpoczęło w 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE). Skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Gromadzi informacje i doświadczenia w zarządzaniu metanem z kopalń.
Jesienią 2016 r. PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczyna testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego (CBM) w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. PGNiG wykorzysta tam swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie, które wykonywało już w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego. Jeśli testy realizowane zakończą się pomyślnie, górnictwo zyska dodatkowe źródło dochodu. Zmniejszy się też problem zagrożenia metanowego w kopalniach i emisja metanu do atmosfery.
Źródło: Ministerstwo Energii