Kurtyka: Decyzja operatorów zmniejszy szkodliwość przepływów kołowych dla Polski

12 kwietnia 2017, 09:36 Energetyka
Fot.: Ministerstwo Energii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka
Fot.: Ministerstwo Energii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka

– Dla Polski decyzja rady odwoławczej ACER, która odrzuciła protest Austriaków chcących utrzymać wspólną strefę cenową z Niemcami jest bardzo dobrą informacją – podkreśla wiceminister energii Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka zwraca uwagę, że podejmowane od 2015 r. wspólne działania Urzędu Regulacji Energetyki i Polskich Sieci Elektroenergetycznych w unijnych organach regulacyjnych w końcu przyniosły pozytywne efekty.

Podkreśla, że decyzja o rozdzieleniu stref cenowych zmieni zasady alokacji zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych. – Były one niekorzystne dla polskiego systemu elektroenergetycznego w szczególności w czasie nadpodaży energii elektrycznej z farm wiatrowych na północy Niemiec. Z powodu słabo rozbudowanej sieci przesyłowej na osi północ-południe w Niemczech, przesył energii odbywał się przez polski system. To powodowało, że nasza sieć funkcjonowała pod obciążeniem tzw. przepływów kołowych, co było niebezpieczne dla naszego systemu elektroenergetycznego – dodaje.

Polska dyplomacja energetyczna wywalczyła rozdzielenie rynków Niemiec i Austrii

Ministerstwo Energii