Kurtyka: Polska energetyka przeszła długą drogę

6 czerwca 2018, 18:30 Energia elektryczna
kurtyka
Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

Gościem PKEE Summer Day w Brukseli był wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. szczytu klimatycznego COP24 Michał Kurtyka. Jego zdaniem elektromobilność to szansa na przemiany w Polsce.

Przypomniał swoje dzieciństwo w Krakowie, kiedy nie mógł otwierać okien, bo jego rodzice obawiali się bałaganu wywołanego sadzą pochodzącą z zanieczyszczonego powietrza. Obecnie obraz Polski się zmienia. – Polska energetyka przeszła długą drogę. Jest mniej zerojedynkowa, mniej czarnobiała, bardziej kolorowa. Zrównoważony rozwój to nowe hasło naszej polityki energetycznej. Nie muszę już zakazywać dzieciom otwierania okien – zapewnił Kurtyka.

Europa Środkowo-Wschodnia może być innowacyjna. Polska może być innowacyjna. 177 samochodów elektrycznych zostanie dostarczone na polskie drogi. To największy przetarg w Unii Europejskiej. Drugi przetarg odbywa się w Paryżu i będzie to nieco ponad 100 samochodów. Nasi francuscy przyjaciele są za to liderami w carsharingu. Zaś drugi przemysł carsharingowy w Europie rozwija się we Wrocławiu i jest niesamowitym sukcesem – wyliczał Kurtyka.

– Jesteśmy solidarni poprzez projekt synchronizacji krajów bałtyckich i integracji rynków gazu. Dajemy bezpieczeństwo poprzez zapewnienie alternatywnych dostaw gazu z Norwegii przez Danię. Należy myśleć o sektorze energetycznym Polski jako o takim, który modernizuje się z szacunkiem dla obywateli – przekonywał minister.