font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 6 kwietnia, 2018 godz. 17:30   
KOMENTUJE: Michał Kurtyka

Kurtyka: Elektromobilność to wyraz aspiracji Polski

kurtyka Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

Omówienie kierunków rozwoju pojazdów elektrycznych w Polsce to główny cel Kongresu Move Mobility & Vehicles. Konferencja z udziałem wiceministra Michała Kurtyki odbyła się 5 kwietnia 2018 r. w ramach targów Motor Show w Poznaniu.

Jak podkreślił wiceminister Kurtyka podczas panelu „Trendy i inwestycje na polskim rynku motoryzacyjnym” Ministerstwo Energii od 2 lat konsekwentnie realizuje działania związane z rozwojem elektromobilności. – Wyznaczyliśmy sobie ambitne cele, aby w perspektywie 2025 roku po naszych drogach poruszało się milion pojazdów elektrycznych. Mamy świadomość, że okrągłe liczby są pewnym uproszczeniem, kluczowy jest jednak kierunek, który wytyczają – chcemy postawić na nowoczesność w polskim transporcie. Mamy bowiem nadzieję, że dzięki wdrożeniu elektromobilności polskie firmy motoryzacyjne dostaną szansę na dalszy dynamiczny rozwój – dodał.

Jak wyjaśnił wiceszef resortu energii podczas panelu „Przyszłość miast to elektromobilność” transportowa rewolucja nie musi być tylko kołowa, może być zarówno szynowa, jak i magnetyczna. Stanowi, więc odpowiedź na potrzeby miast przyszłości. – Samorządy dostrzegają korzyści wynikające z czystego transportu. Decydując się na zakup autobusów elektrycznych, kierują się głównie potrzebą poprawy jakości powietrza oraz chęcią obniżenia poziomu hałasu. Nie bez znaczenia jest również aspekt wizerunkowy, który odzwierciedla dążenia miast do unowocześnienia się – zaznaczył. – Dlatego w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęliśmy, że do 2028 r. co najmniej 30% autobusów w polskich miastach będzie elektrycznych – poinformował.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka zwiedził również targi Poznań Motor Show. Tegoroczna edycja wydarzenia to 60 premier światowych marek, 170 wystawców z kraju i zagranicy, a także 15 hal pełnych nowoczesnych technologii. – Elektromobilność to wyraz naszych aspiracji do tego, aby w Polsce powstawały rozwiązania biznesowe i technologiczne, które mogą stanowić przewagi konkurencyjne naszego przemysłu. Dlatego bardzo się cieszę, że kluczowym komponentem najważniejszych targów motoryzacyjnych odbywających się w naszym kraju i czwartych pod względem wielkości w Europie, stają się samochody elektryczne – powiedział.

Ministerstwo Energii