Kurtyka: Polska powinna skutecznie korzystać z fotowoltaiki

24 sierpnia 2021, 13:30 Energetyka
oze fotowoltaika energetyka

– Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać. Przesył energii jest bardzo kosztowny – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w rozmowie z Wirtualną Polską.

W rozmowie z portalem WP.pl minister Kurtyka został zapytany o to, jakie zmiany od nowego roku czekają osoby chętne do instalacji paneli fotowoltaicznych. – Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać – powiedział.

– Przesył energii jest bardzo kosztowny, równie kosztowny jak sama produkcja – wskazał Kurtyka i wyjaśnił, że jednym ze sposobów na zwiększenie wykorzystania produkowanej przez prosumentów energii elektrycznej mogą być np. pompy ciepła służące do ogrzewania domów.

Polska Agencja Prasowa dodaje, że projekt noweli prawa energetycznego, który wprowadzi zmiany dla prosumentów, dotyczy m.in. możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Projekt przewiduje stworzenie bezpłatnej porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej, przeznaczonej dla odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh – czytamy na stronie PAP.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

ZE PAK chce wybudować farmę fotowoltaiczną Przykona