Kurtyka: Korytarz Norweski na ostatniej prostej przygotowań

21 grudnia 2016, 16:00 Energetyka

Do końca tego roku mają zakończyć się prace nad studium wykonalności projektu Baltic Pipe będącego elementem Korytarza Norweskiego. Zdaniem duńskich mediów, które powołują na Energinet.dk koszt budowy dwukierunkowego połączenia gazowego między Polską a Norwegią wyniesie 10-16 mld duńskich koron, czyli obecnie 6-10 mld złotych. O stan prac nad redakcja BiznesAlert.pl pytała wiceministra energii  Michała Kurtykę podczas briefingu prasowego po konferencji Business Energy Mixer.

-Jesteśmy wciąż na etapie przygotowania studium wykonalności projektu. Jesteśmy na ostatniej prostej. Pod koniec tego roku będzie ono gotowe. Rozmawiamy z Duńczykami w formacie razem z Komisją Europejską oraz z Norwegią. Takie rozmowy miały miejsce w grudniu i zmierzamy w dobrym kierunku. Budowa spinki systemu duńskiego do norweskiego jest także przedmiotem studium wykonalności. Trudno informować teraz o kosztach, skoro nie wybraliśmy jednego z trzech rozważanych wariantów przepustowości. Musimy wykazywać ostrożność w zakresie pojawiających w tym momencie cyfr. One mogą mieć także charakter wewnętrzny związany z taryfami mających przełożenie na rozwój rynku gazu w Danii. Zakres tych kwot jest bardzo duży, więc na obecnym etapie nie przywiązywałbym się do nich – podkreślił wiceminister energii Michał Kurtyka.

Źródło: Ministerstwo Energii

Minister odniósł się także do firm, które mogą być chętne do rezerwacji przepustowości Baltic Pipe. – Kiedy będziemy uruchamiać procedurę Open Season, wówczas poznamy jakie firmy i na jaki wolumen są chętne wziąć udział rezerwacji przepustowości – zakończył Kurtyka.

Na początku grudnia temu polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz System oraz duński  Energinet.dk ogłosili konsultacje rynkowe ws. planowanego gazociągu Baltic Pipe. Uczestnicy rynku będą mogli przedstawić obu operatorom sygnały inwestycyjne, niezbędne do realizacji projektu gazociągu Baltic Pipe. Ma on  połączyć gazowe systemy Polski i Danii. Gaz z Norwegii ma płynąć przez Danię do Polski przez budowę spinki do norweskiego systemu przesyłowego. Baltic Pipe to jeden z 5 elementów Korytarza Norweskiego,  połączenia złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Korytarza Norweski będzie jednocześnie częścią projektu tzw. Bramy Północnej.

Procedura Open Season 2017, począwszy od konsultacji rynkowych regulaminu, potrwa do drugiej połowy 2017 r., kończąc się zawarciem umów przesyłowych. Konsultacje potrwają do 6 stycznia 2017 r.  W warsztatach prowadzonych przez Gaz-System oraz Energinet.dk udział biorą także norweski operator przesyłowego firma Gassco, a także jak wynika z nieoficjalnych informacji  BiznesAlert.pl firmy rozważające udział w rezerwacji przepustowości PGNiG, Hermes Energy Group (HEG), Statoil oraz Shell. W trakcie konsultacji rynkowych operatorzy z Polski i Danii zbiorą pytania przesłane przez uczestników rynku dotyczące regulaminu Open Season 2017, następnie odpowiedzą na nie w formie ogólnej i anonimowej.

 

Korytarz Norweski może kosztować 6-10 mld zł