Kurtyka: Polska chce być jednym z liderów elektromobilności

17 lipca 2019, 12:00 Innowacje
Wiceminister środowiska Michał Kurtyka na konferencji prasowej. Fot. Piotr Stępiński:BiznesAlert.pl
Wiceminister środowiska Michał Kurtyka na konferencji prasowej. Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

We wrześniu w Polsce odbędzie się jedno z największych na świecie forum promowania elektromobilności. – Polska chce być jednym z globalnych liderów – powiedział Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent COP24 podczas konferencji prasowej.

Global E-mobility Forum będzie pierwszym spotkaniem w Polsce, które jest dedykowane elektromobilności realizowanej na taką skalę. Forum ma na celu przyśpieszyć przepływ pomysłów i rozwiązań pomiędzy partnerami deklaracji „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”. Ważnym czynnikiem będzie dialog pomiędzy firmami działającymi na rynku elektromobilności, ośrodkami naukowymi, instytucjami administracji publicznej oraz NGO. Wiceminister Kurtyka zapowiedział, że Global E-mobility Forum odbędzie się 18-19 września w Warszawie.

– Już teraz Polska jest największym w Europie producentem i eksporterów autobusów elektrycznych. Mamy świadomość, że od transportu publicznego zaczyna się rewolucja elektromobilności. Elektromobilność wymaga promowania nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej, ale i na całym świecie. Stąd idea zorganizowania w naszym kraju forum elektromobilności – powiedział.

– Jako Polska, podczas COP24 zgłosiliśmy trzy inicjatywy. Jedną dotyczącą elektromobilności, drugą sprawiedliwej transformacji, a trzecią lasów. Jeżeli chodzi o elektromobilności to auspicjami (m.in. premiera Mateusza Morawieckiego) powołana została Drivimng Change Togheter – największa koalicja aktywnie wspierająca rozwój elektromobilności. Liczy ona 43 państwa, które odpowiadają za ponad połowę ludności świata – stwierdził wiceminister środowiska.