Kurtyka: Arbitraż wygrany przez PGNiG otwiera nowe możliwości dywersyfikacji dostaw gazu

31 marca 2020, 15:15 Alert
Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu
Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 30 marca 2020 roku wydał korzystny dla PGNiG S.A. wyrok w sporze z Gazpromem o cenę gazu ziemnego. – Wygrana PGNiG to bardzo dobra wiadomość dla spółki, dla odbiorców gazu ziemnego oraz dla całego sektora energetycznego. Zwycięstwo to otwiera PGNiG drogę do dalszych działań w dywersyfikacji dostaw gazu i transformacji energetycznej – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Rozstrzygnięcie sporu

Zgodnie z wyrokiem Trybunał ustalił nowy wzór cenowy kontraktu na dostawy gazu ziemnego zawartego między PGNiG S.A. a rosyjskim Gazpromem. Orzeczenie kończy spór trwający od 2014 roku i postępowanie arbitrażowe wszczęte na wniosek PGNiG S.A. w 2016 roku. Nowa formuła obowiązuje retroaktywnie od pierwszego listopada 2014 roku. PGNiG S.A. szacuje, że na tej podstawie partner rosyjski będzie zobowiązany zwrócić polskiej spółce ok. 1,5 mld dolarów.

Decyzja arbitrażu to nowe możliwości

– Przed spółką dużo wyzwań, związanych z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski. W 2022 roku kończy się kontrakt na dostawy gazu z kierunku rosyjskiego i oddane do użytku zostaną kluczowe elementy infrastruktury dywersyfikującej, takie jak gazociąg Baltic Pipe. Wczorajsze orzeczenie otwiera nowe możliwości dla przyszłych działań PGNiG S.A. w tym zakresie – wskazał minister klimatu.

Teraz czas na transformację energetyczną

–Dlatego cieszy mnie deklaracja Prezesa Kwiecińskiego, że priorytetem dla spółki będzie kontynuacja polityki pełnego uniezależnienia się od gazu z kontraktu jamalskiego i m.in. zakup nowych złóż gazu ziemnego. Wydaje się, że niepodległość Polski w zakresie bezpieczeństwa gazowego jest na wyciągniecie ręki – powiedział minister klimatu.

W opinii ministra Kurtyki to orzeczenie pozwoli spółce stać się czempionem polskiej transformacji energetycznej, w której gaz ziemny będzie odgrywał istotną rolę. –Widzę tu potencjał np. w dziedzinie ciepłownictwa czy transportu i technologii wodorowych. Przed nami zupełnie nowe wyzwania związane z jednej strony ze zmieniającym się dynamicznie otoczeniem energetycznym, a z drugiej z koniecznością skutecznej odpowiedzi na wyzwania związane z epidemią COVID-19. Uważam, że w tej nowej rzeczywistości PGNiG S.A. odegra znaczącą rolę jako lider przemian. Już dziś widać duże zaangażowanie spółki i umiejętność natychmiastowej reakcji w sytuacji kryzysowej  – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu.

Ministerstwo Klimatu/Bartłomiej Sawicki