Kurtyka: Polska ma 20 lat na budowę wszystkich bloków jądrowych

3 września 2020, 10:30 Atom
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

Michał Kurtyka wypowiedział się na temat transformacji energetycznej Polski i jej przyszłości, która powinna opierać się na atomie i odnawialnych źródłach energii. – Optymalnym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa uzupełniana przez OZE. Polska powinna wybudować sześć bloków elektrowni jądrowych w ciągu 20 lat – powiedział minister klimatu w Programie 1 Polskiego Radia.

Nowe źródła energii

Kurtyka przyznał, że energetyka w Polsce wciąż opiera się na mocno wyeksploatowanych węglowych elektrowniach, dlatego trzeba znaleźć nowe źródło pozyskiwania energii. – Nie tylko dlatego, że tego wymaga zielona transformacja UE, ale także dlatego, iż gospodarka musi mieć bezpieczne źródło produkcji prądu, także w takie dni, gdy nie wieje lub nie ma słonecznej pogody – zaznaczył.

Według ministra, najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie sześciu bloków elektrowni jądrowych o mocy od 6 do 9 gigawatów w perspektywie najbliższych 20 lat. – Dziś polska energetyka, wliczając w to OZE i tradycyjne elektrownie, to łącznie 44 gigawaty. Potrzebne jest stabilne źródło energii elektrycznej na kolejne 40-60 lat. Dlatego energetyka jądrowa uzupełniana przez OZE jest optymalnym rozwiązaniem – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia.

Polskie Radio/Jędrzej Stachura

Lipka: Energetyka jądrowa w Polsce bez dalszej zbędnej zwłoki