Kurtyka: Polska przeznaczy 60 milionów złotych na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych

24 sierpnia 2021, 13:00 Atom
atom energetyka jądrowa

Minister Michał Kurtyka poinformował, że 60 milionów złotych z budżetu ministerstwa edukacji i nauki zostanie przeznaczonych na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych. – Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego – powiedział we wtorek.

Kurtyka podczas rozmowy z portalem WP.pl został zapytany o cel powstania rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych. – Uważam, że powinniśmy stawiać na nowoczesne rozwiązania również w segmencie jądrowym – powiedział minister. Wyjaśnił, że rada ma na celu koordynację projektu badawczego budowy reaktorów wysokotemperaturowych, które mają stanowić prototyp dla serii. – Mogłaby ona być potencjalnie skomercjalizowana – wskazał.

Jego zdaniem reaktory, które mogą produkować parę wodną podgrzaną do temp. 50 stopni C, mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego. – Chcemy znaleźć się w czołówce świata, jeśli chodzi o rozwiązania innowacyjne. (…) Kiedy przejdziemy z etapu prototypowego na fazę komercjalizacji, to będziemy mogli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców przemysłowych, dla których to będzie interesująca alternatywa wobec obecnych źródeł energii – powiedział Kurtyka.

Zdaniem ministra, technologie wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych funkcjonują w niewielu krajach. – Partnerem, na którego stawiamy jest Japonia – poinformował polityk.

Projekt ma być realizowany z budżetu ministra edukacji i nauki. – Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu ministerstwa edukacji i nauki. To jest nasze porozumienie z panem ministrem Czarnkiem, minister edukacji i nauki nadal będzie głównym finansującym te przedsięwzięcia – powiedział Kurtyka.

Minister wyjaśnił, że reaktory wysokotemperaturowe to projekt, który będzie realizowany równolegle z rozwojem elektrowni atomowych w Polsce. – Duży reaktor ma zabezpieczyć produkcję konkurencyjnej energii elektrycznej, małe mają służyć temu, żebyśmy znaleźli się w innowacyjnej czołówce i zaczęli budować własny potencjał jądrowy – wskazał.

Kurtyka powiedział, że elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2033 roku. – W tym roku chcemy mieć decyzję środowiskową, również decyzję dla pierwszego bloku atomowego – powiedział minister.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Atom sprawi, że Słowacja będzie eksportować energię. Polska liczy na to samo