Kurtyka: Polska wie, jak przygotować się na pakiet zimowy

28 czerwca 2017, 10:45 Energetyka

Zdaniem przedstawiciela ministerstwa energii pakiet zimowy, czyli propozycja nowych regulacji unijnych dla energetyki nie tylko, zdecyduje o losie polskiego sektora. Polska ma plan działania.

Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

– Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, polityce i biznesie to nie sposób nie zacząć o kwestiach regulacyjnych. Energetyka szeroko pojęta jest coraz bardziej sferą objęta coraz szczegółowymi i wymagającymi regulacjami, które są tworzony na wielu poziomach jeżeli chodzi o instytucje UE. Mamy kompleksowy paket, tzw. pakiet zimowy, który dotyczy w głównej mierze rynku elektroenergetycznego. Będzie miał on bardzo istotny wpływ na to jak będzie wyglądała energetyka w przyszłość – mówił w trakcie otwarcia Kongresu PetroBiznes wiceminister energii Michał Kurtyka. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

W kontekście pakietu zimowego stwierdził, że ważne jest wyważenie różnych proporcji w kwestii uprawnień do emisji. – Na poziomie rządowym robimy wiele. Warto wspomnieć o prowadzonej polityce dywersyfikacji  dostaw gazu. Jest to najbardziej kompleksowa polityka. Jej przykładem jest przekierowanie zaspokojenia, nie tylko polskiego, ale również regionalnego popytu na gaz, nie przy pomocy kierunku wschodniego, ale z Norwegii, przy pomocy gazociągu Baltic Pipe. Ważne jest szerokie wykorzystanie rynku LNG. Symbolicznym momentem był odbiór LNG z USA w Polsce – mówił wiceminister energii.

Podkreślił również, że Polska sięga po zasoby, które były dotychczas pomijane, np. metan. Jako przykład przywołał powołanie w Katowicach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla.

– Działamy bardzo intensywnie aby nasza energetyka, chemia oraz petrochemia dobrze przygotowały się na wyzwania które odczytujemy, że wystąpią w najbliższym czasie – zapewniał Kurtyka wymieniając przy tym realizacje przez resort polityki rozwoju elektromobilności czy Pakietu na rzecz czystego transportu.

W trakcie otwierającego wystąpienia wiceminister wspomniał również o istocie współpracy sektora energetycznego i instytucji publicznych z nauką. Ważną rolę w tej kwestii mają pełnić inkubatory.