Kurtyka: Transformacja energetyczna musi uwzględniać różne punkty startowe w Unii

28 października 2020, 09:30 Środowisko

Szanse i zagrożenia dla Polski wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja gospodarki – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas debaty tygodnika Wprost „Green Deal i co dalej?”. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w wideokonferencji, która odbyła się 26 października 2020 roku – informuje resort.

Michał Kurtyka na EU Industry Day. Fot. MPiT
Michał Kurtyka na EU Industry Day. Fot. MPiT

Polityka klimatyczna

Minister Kurtyka podkreślił, że Europejski Zielony Ład oraz wyznaczenie 2050 roku jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w erze koronawirusa to szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw i całej Wspólnoty, budowę nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, ale również szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych.

– Budowa nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego w perspektywie najbliższych 20 lat przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. Aby transformacja się udała musi być sprawiedliwa, muszą być zapewnione odpowiednie środki oraz uwzględnione punkty startowe, z których poszczególne kraje przystępują do transformacji – podkreślił.

Szef resortu klimatu i środowiska dodał również, że środki działań antykryzysowych należy dobrać tak, by chronić klimat i środowisko bez szkody dla gospodarki oraz z poszanowaniem miejsc pracy.

Minister Kurtyka zwrócił również uwagę, że transformacja energetyczna wymagać będzie również zwiększenia wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła i zwiększenia wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Musimy dobrze wykorzystać środki na transformację energetyczną ograniczając zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy. – Rozwój OZE jako jedno z narzędzi do odbudowy gospodarki pozwoli na wykonanie przez Polskę skoku rozwojowego, dzięki m.in. zagospodarowaniu nowych nisz rynkowych i awansowaniu w łańcuchach dostaw – zaznaczył.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Polska będzie ograniczać rolę paliw kopalnych na rzecz wodoru