Kuwejt rozmawia z Iranem o imporcie gazu

6 listopada 2015, 17:22 Alert

(Teheran Times/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Kuwejt prowadzi rozmowy z Iranem, w sprawie importu gazu ziemnego. Mają one na celu zapewnienie surowca dla swoich elektrowni. Poinformował o tym  dyrektor zarządzający National Iranian Gas Export Company (NIGEC) Ali Reza Kameli.

Według niego Iran może eksportować gaz do Kuwejtu poprzez gazociąg, który jest budowany dla transportu surowca irańskiego do Iraku, przez irackie miasto Basrę. Druga trasa eksportu z Iranu do Kuwejtu zakłada dostawy, poprzez podwodny gazociąg  do irańskiego portu Ganaveh.

W kwietniu BiznesAlert.pl informował, że Iran jest gotowy do eksportu gazu ziemnego do Kuwejtu poprzez nowo wybudowany gazociąg do Iraku.

Zdaniem dyrektora zarządzającego National Iranian Gas Complany (NIGEC) Hamida Reza Arqi, „Iran ma możliwość eksportu gazu ziemnego do Kuwejtu przez terytorium Iraku jeżeli zostanie podpisana odpowiednia umowa między Iranem i Kuwejtem.”

Arqi stwierdził, że wzrost eksportu irańskiego gazu ziemnego jest jednym z głównych celów Szóstego Planu Rozwoju Gospodarczego Iranu, którego realizacja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

,,Istnieje bardzo duży potencjał dla eksportu gazu do Kuwejtu przez Irak, a cel ten można osiągnąć poprzez zawarcie odpowiedniej umowy ze stroną kuwejcką” – dodał.

W miniony czwartek podczas rozmowy z dziennikarzami, Araqi powiedział, że w zeszłym roku kalendarzowym (przyp. red. – w Iranie zakończony 25 marca 2015 r.) Teheran zwiększył  eksport gazu o 8% (1 mld m3).

Jak poinformowała agencja Shana 11 kwietnia, dyrektor zarządzający NIGEC Ali Reza Kameli potwierdził dziennikarzom, że Iran jest gotowy rozpocząć eksport gazu ziemnego do Iraku, przed końcem następnego miesiąca roku kalendarzowego (21 maja).

,,Iran oraz Irak dążą do jak najszybszego rozpoczęcia eksportu gazu” – powiedział szef NIGEC, dodając, że eksport surowca do Bagdadu rozpocznie się od przesyłu w wysokości 4 mln m3 dzienne i w przyszłości może być zwiększony do 35 mln m3 na dobę.

Kameli stwierdził, że w niedalekiej przyszłości irański gaz może być także eksportowany do irackiej Basry.

,,Eksportu gazu do Basry rozpocznie się od poziomu 5 mln m3 dziennie a rok po sfinalizowaniu umowy będzie on wynosił 30 mln m3”  – powiedział szef NIGEC.

2 lipca 2013 roku Iran podpisał z Irakiem umowę dotyczącą dostaw gazu ziemnego do swojego zachodniego sąsiada zgodnie, z którą 25 mln m3 surowca będzie dostarczane gazociągiem do irackich elektrowni w Sadr, Bagdadzie oraz al-Mansouryah.

Według irańskich szacunków, 270-kilometrowy gazociąg przyniesie dzięki dostawom rocznie 3,7 mld dolarów przychodu dla Teheranu.

W innym miejscu Irańczycy zapowiedzieli możliwość eksportu gazu do Kuwejtu przez Irak po podpisaniu odpowiedniej umowy.

Iran, który posiada drugie na świecie zasoby gazu ziemnego, poszukuje możliwości zwiększenia swoich mocy produkcyjnych, do czego potrzebny jest odpowiedni kapitał. W poprzednich publikacjach BiznesAlert.pl informowal m.in., że Teheran rozważa eksport od 25 do 30 mld m3 gazu ziemnego rocznie do 12 krajów europejskich. W tym zakresie planuje współpracę z Azerbejdżanem i Turkmenistanem.

Złoże gazu ziemnego South Pars z którego będzie pochodził surowiec ma zasoby szacowane są na 51 bln m3 gazu ziemnego i 7,9 mld m3 kondensatu gazowego.