Kuźmiuk: Przedwczesny optymizm w sprawie łupków

20 grudnia 2013, 10:49 Energetyka
Zbigniew Kuźmiuk

– We wczorajszych negocjacjach przedstawicieli rządów krajów UE i PE zapisy dotyczące konieczności przygotowywania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko na etapie poszukiwań gazu [łupkowego – BA], zostały na szczęście wykreślone i wygląda na to, że zarówno Parlament jak i Rada UE w styczniu przyjmą wspomnianą dyrektywę w wynegocjowanym kształcie – pisze na swoim blogu poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk przestrzega, by nie mówić o sukcesie, jako że Komisja Europejska w styczniu 2014 r. ma wyjść z propozycją nowych przepisów bądź wytycznych regulujących wydobycie gazu łupkowego w krajach UE.

– Niestety wszystko wskazuje na to, że KE w dalszym ciągu będzie robiła wszystko aby na terenie całej UE wprowadzić jednak przepisy, które pod pretekstem ochrony środowiska będą znacząco podwyższały dla inwestorów koszty poszukiwania i wydobycia gazu z łupków – wskazuje Kuźmiuk.

– Także w Polsce po załamaniu się procesu poszukiwań gazu łupkowego w 2012 roku i wycofaniu się z Polski aż 3 globalnych graczy na tym rynku: Marathon Oil, Talisman Energy i Exxon Mobil, po zmianie ministra ochrony środowiska, mamy przynajmniej zapowiedzi przyśpieszenia tworzenia kluczowej „ustawy łupkowej” – przypomina poseł. Jego zdaniem, za obecnych rządów od sześciu lat w sprawie gazu z łupków zataczamy się od ściany do ściany.

Źródło: Blog Zbigniewa Kuźmiuka