Kwiatkowski: Na pewno będziemy się dalej zajmować sprawami PLL LOT

8 lipca 2014, 14:30 Infrastruktura
Adam Kwiatkowski

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa ws. nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić zarząd PLL LOT. Śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Jak podał portal aeronews.pl zawiadomienie w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS: Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki i Dawid Jackiewicz. W ich opinii osoby zarządzające PLL LOTmiały wyrządzić firmie szkodę majątkową, m.in. poprzez nietrafny wybór serwisanta Dreamlinerów – firmy Monarch, a także niewykorzystywanie Embraerów, które miały być nieużywane mimo, że firma ponosiła koszty ich posiadania.

– Informację o umorzeniu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa ws. nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić zarząd PLL LOT, przyjmuję z dużym zdumieniem z tego powodu, że nikt spośród posłów składających zawiadomienie w tej sprawie nie został poproszony o złożenie żadnych wyjaśnień, ani zapytany o dodatkowe szczegóły w tej sprawie – informuje w rozmowie z naszym portalem pos. Adam Kwiatkowski (PiS), z sejmowych komisji: łączności Polaków z zagranicą oraz finansów publicznych.

Kwiatkowski dodaje, że trzyosobowa grupa posłów, która składała zawiadomienie ws. nieprawidłowości w kierownictwie PLL LOT będzie się odwoływała od tej decyzji prokuratury w ramach możliwości, jakie daje prawo.

– Na pewno dalej będziemy się zajmować sprawą naszego narodowego przewoźnika – deklaruje Kwiatkowski. – Mówię to bardzo jasno. Chciałbym równocześnie podkreślić, że naszymi działaniami nie chcemy zaszkodzić, tym, którzy są zatrudnieni w tej firmie. Uważamy, że PLL LOT powinny nadal istnieć jako firma państwowa oraz potrzebny społeczeństwu narodowy przewoźnik.

Natomiast niektóre poczynania osób, które dziś rządzą w PLL LOT każą zadawać pytania, dlaczego określone decyzje są podejmowane? Oraz: czy są podejmowane w interesie tej firmy?

– Deklaruję, że jako posłowie, takie pytania będziemy wciąż publicznie stawiać, niezależnie od ruchów, jakie wykonuje wobec nas prokuratura – oświadcza poseł. – Oprócz nietrafnego wyboru serwisanta Dreamlinerów i niewykorzystywania Embraerów, przy ponoszeniu kosztów ich utrzymywania będziemy żądać wyjaśnień w sprawie faktycznego stanu przygotowania się firmy do walki z CO2.

– O tych sprawach zawiadamialiśmy prokuraturę. Ale spraw, które badamy w związku z funkcjonowaniem PLL LOT jest więcej – zapewnia na zakończenie pos. Adam Kwiatkowski.