Kwieciński: Współpraca Międzymorza ma dla Polski strategiczne znaczenie

14 września 2016, 16:00 Infrastruktura
Kwieciński
Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Współpraca w ramach tzw. Międzymorza – regionu między morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym – ma dla Polski kardynalne znaczenie – podkreślał wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), gdzie rozpoczęło się Baltic Business Forum.

– Przez ostatnie lata wysiłki związane z budową infrastruktury i współpracą gospodarczą były bardzo silnie nakierowane na UE, i bardzo dobrze – w tym kierunku budowaliśmy drogi, autostrady i linie kolejowe – kontynuował wiceszef resortu rozwoju. – Teraz współpraca południkowa jest dla nas również bardzo ważna; to jest właśnie współpraca między krajami Międzymorza” – powiedział Kwieciński na, otwierającej Forum, sesji poświęconej polskim i tureckim firmom na rynkach zagranicznych. Jak zadeklarował, „wWspółpraca państw w ramach tzw. Międzymorza ma dla nas kardynalne znaczenie”.

Kwieciński powiedział, że jedną z inicjatyw, która ma pogłębić współpracę w ramach Międzymorza, jest ponadregionalna i ponadnarodowa strategia, nazywana strategią karpacką. Według wiceministra, realizacja strategii pozwoliłaby na przełamanie bariery, którą naturalnie stanowią Karpaty. – Ta strategia dotyczyłaby nie tylko krajów członkowskich UE, ale również krajów, na terenie których leżą Karpaty, które są poza UE. Przede wszystkim Ukrainy, ale również Mołdawii, czy Serbii. Jedne z kluczowych projektów, którymi chcemy się zająć, to projekty transportowe, drogowe i kolejowe. Byłyby to połączenia drogowe północ-południe, które dochodziłyby do Grecji i dalej Turcji, a nawet dalej do Iranu. Rozmawialiśmy z partnerami z Iranu, którzy są bardzo zainteresowani inwestycjami w tym kierunku – dodał Kwieciński.

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju odniósł się także do wymiany handlowej między Polską, a Turcją. Jak powiedział, jest ona poziomie nieco poniżej 5 mld euro, co jest „dużo poniżej wzajemnych aspiracji”. W najbliższych latach powinna ona zwiększyć się do co najmniej 9 mld euro – dodał.

Jak ocenił Kwieciński, wzajemne inwestycje nie wyglądają „zbyt imponująco”. Tureckie inwestycje w Polsce to 60 mln euro, a polskie w Turcji ponad 210 mln euro – powiedział. „Absolutnie chcielibyśmy widzieć więcej biznesu polskiego w Turcji i tureckiego w Polsce” – zaznaczył wiceminister.

Tuż po otwarciu Baltic Business Forum przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ukrainy i Turcji, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej podpisali porozumienie o współpracy.

Do Świnoujścia na ósmą edycję forum pod hasłem „Energia dla Rozwoju” zjechało kilkuset przedsiębiorców i ekonomistów, a także polityków. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Turcja, skąd przyjechali przedsiębiorcy zainteresowani nawiązaniem kontaktów biznesowych z polskimi firmami.

Podczas sesji plenarnych zostaną poruszone kwestie związane m.in. z rozwojem przemysłów kreatywnych, rolą samorządów w budowaniu sieci inteligentnych miast, współpracy portów oraz stoczni adriatyckich, bałtyckich i czarnomorskich.

Goście Baltic Business Forum zastanowią się również nad perspektywą zatrudnienia obcokrajowców na polskim rynku pracy, a także nad przyszłością inwestycji w wydobyciu surowców naturalnych.

Ósma edycja Baltic Business Forum potrwa do 16 września.

Baltic Business Forum organizuje Europe North East International Association (ENEIA) wraz z Urzędem Miasta Świnoujście i Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Do głównych celów Forum należą m.in. promocja Partnerstwa Wschodniego i rozwój współpracy pomiędzy jego uczestnikami.

Polska Agencja Prasowa