Łabędzi śpiew Rosji. „Europa nie wytrzymałaby tygodnia bez gazu rosyjskiego”

23 kwietnia 2022, 10:30 Alert

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji oraz były prezydent tego kraju Dmitrij Miedwiediew uznał, że Europa nie poradziłaby sobie bez gazu rosyjskiego nawet tydzień. To odpowiedź na dyskusję o ewentualnym embargo unijnym na to paliwo.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

– Cenimy sobie spójność oraz integralność naszych partnerów europejskich, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że według ostatnich danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego Europa mogłaby przetrwać nie dłużej niż pół roku bez naszego gazu. Jednak na poważnie nie dałaby rady nawet przez tydzień – napisał na Telegramie.

Komisja Europejska dopuściła kompromisowy model płatności za gaz rosyjski z uwzględnieniem subkont Gazprombanku. Państwa europejskie nadal płaciłyby w euro albo dolarach, ale Rosjanie zmienialiby je na ruble na koncie tej instytucji, która wciąż jest brana pod uwagę jako cel sankcji za atak Rosji na Ukrainę. Pomysł Komisji miałby rację bytu w razie akceptacji Rosjan, a wypowiedź Miedwiediewa sugeruje taką możliwość.

Rosyjski oficjel nie wspomniał jednak o oficjalnej polityce zaproponowanej przez Komisję Europejską pod nazwą REPowerEU, która zakłada, że Europejczycy zmniejszą zapotrzebowanie na gaz rosyjski o dwie trzecie do końca 2022 roku i do zera najpóźniej w 2030 roku.

Telegram/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kolejny kryzys gazowy może być ostatni (ANALIZA)