Lewandowski: Górników wesprą energetycy i transportowcy

12 stycznia 2015, 11:31 Energetyka
Solidarność

– Konflikt rządu z górnikami to efekt wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządowych, jak również stylu prowadzenia negocjacji w obecnej sytuacji. Ekipa Donalda Tuska i Ewy Kopacz przez wiele miesięcy kupowały spokój społeczny przed eurowyborami i wyborami samorządowymi deklaracjami, że nie ma mowy o zamykaniu kopalń. Obecne zamiary ogłosiła górniczym związkom zawodowym za pośrednictwem mediów. Zdaniem związkowców, to zwykłe oszustwo! – mówi portalowi BiznesAlert.pl rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności Marek Lewandowski.

– Tak jak deklarowaliśmy, konflikt górniczych związków zawodowych będzie konfliktem z całą “Solidarnością”, tym bardziej, że podobna i bardzo napięta sytuacja występuje w innych branżach. M.in. w energetyce, gdzie trwa proceder “wyrzucania” dotychczas obowiązujących układów zbiorowych, w Przewozach Regionalnych, w PKP Cargo, gdzie trwa referendum strajkowe (skończy się 28 stycznia) – ocenił Lewandowski.

Soldarność zaprasza dziennikarzy na 14 stycznia br. do Warszawy (sala konferencyjna, ul. Jasna 7) na konferencję prasową z udziałem Henryka Grymela (szefa kolejarskiej “Solidarności”), Kazimierza Grajcarka (szefa Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ “Solidarność”), Bogdana Kubiaka (szefa Sekretariatu Transportowców NSZZ “Solidarność”) oraz przewodniczącego KK NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy. Tematem konferencji będą informacje o wsparciu górniczych protestów przez inne branże. Początek o godz. 9.30.

16 stycznia, tj. w piątek o godz. 12.00 odbędzie się w Katowicach (sala im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie ZR Śląsko-Dąbrowskiej “Solidarności”, ul. Floriana 7) posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ “Solidarność”, w którym wezmą udział szefowie wszystkich Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych naszego Związku. Tematem będą wspólne działania Związku. O ewentualnej konferencji prasowej w tym dniu poinformujemy w odrębnym komunikacie bezpośrednio przed sztabem.