Liese: Należy przeciwdziałać spekulacji w polityce klimatycznej (ROZMOWA)

10 marca 2022, 07:30 Energetyka

BiznesAlert.pl rozmawia z Peterem Liese, rzecznikiem ds. polityki środowiskowej i klimatycznej największej grupy w Parlamencie Europejskim, Europejskiej Partii Ludowej. Poseł do PE niemieckiej chadecji Peter Liese jest głównym sprawozdawca reformy systemu handlu emisjami EU ETS.

Peter Liese. Grafika: Julia Pągowska
Peter Liese. Grafika: Julia Pągowska

Liese zaproponował poprawki w zakresie handlu uprawnieniami w celu silniejszego uregulowania handlu i cen emisji. Chodzi tu o “hamulec cenowy CO2”. Hamulec ten ma zostać, zdaniem Liesego, uruchomiony, gdy ceny uprawnień w UE będą przez sześć miesięcy dwukrotnie wyższe niż średnia z ostatnich dwóch lat. W takim przypadku Komisja Europejska powinna wprowadzić na rynek 100 mln dodatkowych certyfikatów. Po ogłoszeniu tego projektu w lutym, cena uprawnień do emisji CO2 tymczasowo spadla, po krótkim czasie zaczęła jednak znów wzrastać. – Handel emisjami ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia celów klimatycznych – mówi Liese w rozmowie z niemieckim der Spiegel. – Niemniej jednak potrzebujemy mechanizmu, który zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi cen, a tym samym chroni gospodarkę i gospodarstwa domowe.

– Musimy też przeciwdziałać spekulacji i manipulacji. Cieszę się z tego, że wiele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej popiera moją propozycję całkowicie lub przedstawia bardzo podobne propozycje – powiedział BiznesAlert.pl. – Niedobór i wysokie ceny paliw kopalnych, a nawet cena uprawnień do emisji CO2, która była bardzo wysoka jeszcze parę dni temu, zostały spowodowane przez rosnącą cenę gazu. Rosja dostarczała do Europy mniej gazu przed inwazją. Dlatego cena gazu wzrosła – przypomniał nasz rozmówca.

Urodzony w 1956 roku Liese jest z zawodu lekarzem medycyny. Praktykował jako pediatra między innymi także w Ameryce Środkowej. Należy do Chadecji od lat 80. XX wieku. Liese należy do Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Od 1994 roku zasiada w Parlamencie Europejskim w niemieckiej CDU.

Opracowała Aleksandra Fedorska

BiznesAlert.pl · Liese: Należy przeciwdziałać spekulacji w polityce klimatycznej