font_preload
PL / EN
Alert 20 marca, 2019 godz. 12:30   
REDAKCJA

Linia 110kV Krasnystaw-Rejowiec zostanie zmodernizowana

energia kabel pylon energetyka

Jeszcze w tym roku należąca do PGE Dystrybucji linia 110kV Krasnystaw-Rejowiec w woj. lubelskim ma zostać zmodernizowana. Dzięki inwestycji ma wzrosnąć pewność zasilania na tym obszarze.

Modernizacja linii 110kV zgodnie z założeniami projektu ma się rozpocząć w czerwcu br. Zakres prac obejmuje demontaż starej linii, a następnie dostosowanie nowej linii do zmienionej temperatury pracy przewodów fazowych. Za realizację inwestycji będzie odpowiedzialna firma Enprom, która ma czas wykonanie zadania do końca stycznia przyszłego roku.

Standardowy przekrój poprzeczny przewodów 110kV używanych przez wiele lat do budowy linii w Polsce to 240 mm2. Z biegiem czasu linie te stały się bardzo przeciążone. Co ważne, przesyłanie dodatkowych mocy wyeksploatowaną linią prowadzi do zwiększenia się temperatury przewodów, ich rozciągania i w konsekwencji niebezpiecznie zmniejsza się odległość linii od ziemi.

– W tym roku stara linia zostanie zastąpiona nową, w nowoczesnej technologii słupów rurowych i przewodach niskozwisowych. Korzyści dla mieszkańców, czy przedsiębiorców z tego rejonu, wynikające z naszej pracy, to pewność zasilania i brak awarii – podsumował realizację tego projektu Tomasz Sopel z zarządu firmy Enprom. Długość modernizowanej linii to 15,3 km, a koszt inwestycji wynosi ponad 11,5 mln zł brutto.

CIRE.pl