Europosłowie domagają się zmiany podejścia Komisji do taksonomii

13 kwietnia 2021, 17:30 Alert

Grupa posłów do Parlamentu Europejskiego z szeregu państw, w tym Polski, domaga się w liście do Komisji Europejskiej większej neutralności technologicznej w transformacji energetycznej.

Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Spór o taksonomię

– Jesteśmy przekonani, że rozporządzenie o taksonomii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez Unię Europejską nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak to, w jakim stopniu rozporządzenie o taksonomii ostatecznie spełni te oczekiwania, zależy przede wszystkim od technicznych kryteriów selekcji (TSC) określonych w akcie delegowanym w sprawie łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej. Rozumiemy, że Komisja Europejska opublikuje go jeszcze w tym miesiącu, po czym Parlament Europejski będzie mógł w pełni wykorzystać swoje uprawnienia kontrolne – piszą europosłowie.

– Nieodzowne jest, aby rozporządzenie taksonomiczne uwzględniało transformację na poziomie systemu energetycznego i wspierało najbardziej opłacalną ścieżkę dekarbonizacji dla każdego państwa członkowskiego zgodnie z zasadą neutralności technologicznej. W tym kontekście kluczowe jest uznanie roli paliw gazowych. Podczas gdy transformacja sektora gazowego UE nabiera tempa wraz z rosnącymi inwestycjami w gazy odnawialne i niskoemisyjne, gaz ziemny będzie odgrywał ważną rolę jako technologia wspomagająca i pomostowa. Jako stabilne i elastyczne źródło produkcji ciepła i energii elektrycznej, gaz ziemny ułatwia stopniowe wycofywanie jednostek zasilających i grzewczych oraz chłodzących opartych na paliwach kopalnych, a tym samym znacznie zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. Jednocześnie umożliwia przyspieszone wdrażanie odnawialnych źródeł energii, zapewniając niezbędne wsparcie i równowagę sieci. Dlatego kluczowe znaczenie ma ustalenie proponowanej normy emisji 100 g CO2/kWh na poziomie technicznie wykonalnym dla najnowocześniejszego wytwarzania gazu lub wprowadzenie dodatkowego mechanizmu progowego budżetu węglowego umożliwiającego obliczanie rocznej wielkości emisji zakładu. Dotyczy to produkcji energii elektrycznej z paliw gazowych i płynnych, kogeneracji ciepła/chłodu i energii z paliw gazowych i płynnych, produkcji ciepła/chłodu z paliw gazowych i płynnych oraz do przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej – uważają.

– Należy przyjąć zasadę neutralności technologicznej dla progu związanego z produkcją wodoru. Tylko poprzez uwzględnienie progu 5,8 t ekwiwalentu CO2/tH2 (zamiast 3 t ekwiwalentu CO2/tH2) możliwe będzie przyspieszenie rozwoju rynku wodoru i zwiększenie produkcji wodoru odnawialnego i zdekarbonizowanego w szybkim tempie najbardziej opłacalny sposób. Mamy obawy, że początkowe cele rozporządzenia giną w nadmiernie technicznym procesie, który grozi ignorowaniem praktycznych potrzeb wszystkich stron zaangażowanych w transformację i stworzeniem bezużytecznego narzędzia, które utrudnia, a nie pomaga, kolejny postęp potrzebny aby osiągnąć nasze cele. Niska użyteczność rozporządzenia o taksonomii nie tylko podważy wiarygodność agendy Europejskiego Zielonego Ładu, ale również utrudni wysiłki tych firm, które podążają ścieżką dekarbonizacji wytyczoną przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie – postulują.

Pod listem są podpisani posłowie do Parlamentu Europejskiego z Polski: Jerzy Buzek, Bogdan Rzońca, Zdzisław Krasnodębski, Bogusław Liberadzki, Janusz Lewandowski, Beata Szydło, Radosław Sikorski, Andrzej Halicki, Jan Olbrycht, Zbigniew Kuźmiuk, Grzegorz Tobiszowski, Joachim Brudziński, Ewa Kopacz, Jarosław Duda, Jadwiga Wiśniewska, Krzysztof Hetman, Anna Fotyga, Jacek Saryusz-Wolski, Elżbieta Łukacijewska, Ryszard Legutko, Jarosław Kalinowski oraz Magdalena Adamowicz.

Michał Perzyński