Szczyt Polski i państw bałtyckich. Spór o LitPol Link 2 do rozstrzygnięcia w Krynicy

30 sierpnia 2017, 10:00 Alert
litpol-link2
LitPol Link. Źródło: Litgrid

Premierzy Polski i krajów bałtyckich spotkają się we wtorek w Warszawie aby omówić współpracę, m.in. w energetyce. Istotnym tematem może być spór o połączenie elektroenergetyczne LitPol Link 2, którego Polacy nie chcą budować, a Estończycy stawiają jako warunek integracji z Europą.

Synchronizacja sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem europejskim może się odbyć przez Polskę. Jednak w przekonaniu Estończyków nie będzie to możliwe bez budowy połączenia LitPol Link 2. Pozostałe kraje bałtyckie zgodziły się na synchronizację bez tego projektu na wniosek Polski, która nie chce go budować tłumacząc się względami ekonomicznymi (za drogo) i ekologicznymi (ze zbyt wielką ingerencją w środowisko). Premier Litwy Saulius Svernelis ma spotkać się bilateralnie z premier Polski Beatą Szydło a także w czwórkę z premier Szydło oraz z jego odpowiednikami z pozostałych państw bałtyckich.

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

Przełom do ogłoszenia w Krynicy?

Według informacji BiznesAlert.pl litewski polityk będzie także gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy, które rusza właśnie 5 września. W kuluarach konferencji może dojść do rozstrzygnięć w sprawie sporu o LitPol Link 2. Wydarzenie może być także okazją do ogłoszenia dobrych wieści, o ile dojdzie do porozumienia.

BNS/Wojciech Jakóbik

RAPORT: LitPol Link 2 – Szansa dla Bałtów, wyzwanie dla Polaków