Litwa prowadzi ćwiczenia na wypadek awarii Elektrowni Ostrowiec

1 października 2019, 14:15 Alert
Elektrownia jądrowa Ostrowiec
Elektrownia jądrowa Ostrowiec, Białoruś. Zdjęcie: Noviny.by

Na Litwie rozpoczęły się we wtorek czterodniowe ćwiczenia na wypadek incydentu w elektrowni jądrowej budowanej na Białorusi 50 km od Wilna. W ćwiczeniach uczestniczą przygraniczne samorządy, instytucje państwowe i zagraniczni eksperci, m.in. z Polski.

Ćwiczenia na Litwie

„Naszym zadaniem jest przetestowanie sprawności centrów sytuacji ekstremalnych w instytucjach państwowych i samorządowych oraz sposobów przekazywania informacji mieszkańcom” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy Rita Tamaszuniene. Minister poinformowała, że „w trakcie ćwiczeń odbędzie się m.in. symulacja sytuacji niedoboru jodu, co jest bardzo ważne przy awariach jądrowych, a także ewakuacja mieszkańców rejonów wileńskiego i święciańskiego”, położonych najbliżej siłowni budowanej w białoruskim Ostrowcu, nawet w odległości mniejszej niż 20 km.

„Naszym celem nie jest straszenie, lecz pobudzenie czujności mieszkańców i zapoznanie ich z działaniami przewidzianymi na wypadek awarii” – podkreśliła Tamaszuniene. Scenariusz ćwiczeń zakłada, że Białoruś nie poinformowała Litwy o wypadku w siłowni atomowej, a litewskie systemy monitoringu zarejestrowały skażenie powietrza i wody.

Zgodnie z planem we wtorek w całym kraju sprawdzane są systemy alarmowe, mieszkańcy otrzymują SMS-ami komunikaty, najnowsze informacje są podawane przez nadawcę publicznego. W środę odbędzie się symulacja ewakuacji mieszkańców i ich relokacji. W następnych dniach do działań przystąpią Służba Ochrony Granicy Państwowej i inne instytucje. Przeprowadzona zostanie symulacja pobierania próbek gruntu, wody pitnej i wody ze zbiorników wodnych, próbek produktów żywnościowych oraz badanie ich w laboratorium.

Podsumowanie wyników ćwiczeń zaplanowano na piątek. W ćwiczeniach uczestniczą nie tylko litewskie instytucje państwowe i samorządowe, ale też eksperci z Polski, Estonii, Łotwy, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Białoruś buduje elektrownią atomową o łącznej mocy 2400 MW w okolicach Ostrowca, w odległości nieco ponad 50 km od Wilna. Pierwszy reaktor ma ruszyć już w bieżącym roku, drugi – w przyszłym roku. Litwa sprzeciwia się budowie siłowni tak blisko swojej granicy. Uważa, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu narodowemu, środowisku i zdrowiu społeczeństwa.

Polska Agencja Prasowa

Władze Wilna przeprowadzą ćwiczenia na wypadek awarii Elektrowni Ostrowiec na Białorusi