Litwini wybudują pierwszą w regionie pływającą elektrownię słoneczną

29 kwietnia 2019, 16:00 Alert

Na Litwie zostanie zainstalowana pływająca elektrownia słoneczna Kruonis, która będzie pierwszą tego typu w regionie bałtyckim.

Pływająca farma słoneczna zaprezentowana w Kelseyville w Kalifornii fot. inverse.com
Pływająca farma słoneczna zaprezentowana w Kelseyville w Kalifornii fot. inverse.com

Rynek pływającej fotowoltaiki rozwija się na całym świecie i z tego trendu chce skorzystać także Litwa. Eksperymentalna budowa ma powstać na obszarze elektrowni szczytowo-pompowej w Kruonis. Litewska Agencja Wspierania Biznesu (ang. LBSA) przeznaczyła na ten projekt 235 tysięcy euro. Pierwszy etap budowy ma zakończyć się już w 2021 roku. Będzie go rozwijała spółka skarbu państwa Lietuvos Energijos Gamyba (LEG) we współpracy z naukowcami z Kowieńskiego Uniwersytetu Technologicznego (KTU).

Litwini planują instalację pływającej elektrowni słonecznej o mocy 60 kW na głównym zbiorniku elektrowni Kruonis. Jej planowana pełna moc ma wynieść 200-250 MW. Elektrownia wygeneruje energię dla 120 tysięcy gospodarstw domowych. Sama konstrukcja ma być odporna na działania fal, zimna, lodu oraz powinna sama dostosowywać się do zmian poziomu wody w zbiorniku wodnym. Portal DW.com wskazuje, że na świecie jest 400 takich instalacji, ale tylko nieliczne są zainstalowane na obszarach zbiorników wodnych. – Chociaż rynek pływających elektrowni słonecznych ostatnio się rozwija, nie ma rozwiązania dla operatorów elektrowni, które zamarzają w trakcie zim – powiedział Eugenijus Valatka, rektor KTU.

– Pływająca elektrownia słoneczna w Kruonis jest jednym z pomysłów, które mogą pomóc Litwie stać się międzynarodowym liderem w sektorze OZE – powiedział Dariu Maikstenas, prezes i dyrektor generalny LEG.

Rynek pływających elektrowni słonecznych rozwija się szczególnie w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, Indiach czy Azji Południowo-Wschodniej. W przypadku Europy, 65 procent sektora „floatovoltaic” jest zdominowana przez Wielką Brytanię, na drugim miejscu znajduje się Holandia.  Obecnie „na wodzie” zainstalowanych jest o 1,1 GW mocy słonecznych. Rynek ten, według szacunków Banku Światowego z listopada 2018 roku, może wzrosnąć do 400 GW mocy.

W 2016 roku OZE stanowiły 27,9 procent udziału w ogólnej generacji energii. Przodującym źródłem energii odnawialnej są instalacje wiatrowe. Rząd Litwy planuje dalej rozwijać sektor energetyki odnawialnej. W tym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła program rozwoju energii odnawialnej na Litwie, który wspomoże energetykę w tym kraju kwotą 385 milionów euro. W maju tego roku rząd planuje wprowadzić także nowy schemat wsparcia dla OZE, który ma umożliwić osiągnięcie 38-procentowego udziału „zielonej energetyki” w ogólnej produkcji energii do 2025 roku. Ma on funkcjonować do 1 lipca 2025 roku lub do osiągnięcia celu OZE (38 procent).

Hydroworld.com/DW.com/Patrycja Rapacka