Litwa dziękuje za współpracę Huawei i razem z Ericssonem będzie wdrażać sieć 5G

5 listopada 2020, 07:00 Alert

Telia Lithuania ogłosiła kontrakt z Ericssonem na modernizację swojej sieci komórkowej i wprowadzenie 5G w całym kraju. – Pięcioletnia umowa ma zapewnić klientom i społeczeństwu lepsze doświadczenia cyfrowe oraz utoruje drogę bardziej zrównoważonym i wydajnym operacjom sieciowym – podał operator.

fot. Pixabay

Ericsson będzie jedynym partnerem dostarczającym technologię sieci dostępu radiowego (RAN) na Litwie. W ciągu najbliższych trzech lat Telia planuje zmodernizować około 2000 witryn na Litwie, wycofując sprzęt z Huawei począwszy od 2021 roku. To jeszcze bardziej poprawi obecną jakość sieci 4G i zapewni szybką aktualizację do 5G, która docelowo będzie dostępna na całej Litwie. Telia stwierdziła, że ​​zamierza jak najszybciej rozpocząć oferowanie komercyjnych usług mobilnych 5G na Litwie.

Sieć Telia 5G, zbudowana we współpracy z firmą Ericsson, ma być nawet pięciokrotnie bardziej energooszczędna niż poprzednie generacje i będzie zasilana w stu procentach odnawialną energią elektryczną, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę stały wzrost danych i cel do osiągnięcia przez Telię zero CO2 w jego działalności do 2030 roku. Telia Company wprowadziła swoją pierwszą publiczną sieć 5G w Finlandii w 2019 roku, a następnie uruchomiła ją w Norwegii i Szwecji. W zeszłym miesiącu Telia Company ogłosiła również strategiczne partnerstwo z firmą Ericsson w Szwecji i Estonii w celu modernizacji swoich sieci 4G i ich modernizacji do 5G.

Telecompaper/Michał Perzyński