Japonia pomoże Litwie rozmontować atom w Ignalinie

25 października 2019, 06:45 Alert
Litwa Japonia Ignalina atom
Litwa i Japonia podpisują memorandum o pogłębionej współpracy w energetyce. Fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

Litwa i Japonia podpisały memorandum o wzmocnionej współpracy w sektorze energetycznym. Japończycy pomogą Litwinom rozmontować elektrownię Ignalina.

Dokument podpisany w obecności prezydenta Gitanasa Nausedy ma zapewnić konkretną współpracę przy projektach energetycznych, w tym przy wygaszaniu i rozmontowaniu elektrowni jądrowej Ignalina, rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, inwestycji w efektywność energetyczną, magazynach energii, a także w sektorze LNG na rzecz rozwoju konkurencyjnego, płynnego i przejrzystego rynku.

Przykładem takiej współpracy może być wprowadzenie rozwiązań technicznych przez operatorów sieci elektroenergetycznych Litwy i Japonii, które będą niezbędne do procesu synchronizacji systemów państw bałtyckich z kontynentalnym przez Polskę. – Na Litwie można wdrożyć zaawansowane technologie rozwijane w Japonii – zapewnił minister energetyki Zygimantas Vaiciunas podczas wizyty w Tokio, w trakcie której podpisał memorandum z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Isshu Sugawarą. Spotkał się z firmami japońskiego sektora jądrowego, by rozmawiać o najtrudniejszym etapie wyłączania elektrowni jądrowej w Ignalinie, czyli rozmontowaniu reaktorów.

Wojciech Jakóbik

Stępiński: Nieufność w sercu japońskiego atomu