Litwa może stać się ważnym graczem na rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej

13 października 2015, 07:30 Alert

(Baltic Course/Delfi/BaltNews/Patrycja Rapacka)

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wraz z Szwedzkim Królem Karolem XVI Gustawem oraz Królową Sylwią wizytowała podstację transformatorową połączenia energetycznego NordBalt w Kłapejdzie.

– Szwecja stała się gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Litwy. Połączenie energetyczne NordBalt wzmocni nasze partnerstwo. Projekt będzie miał wymiar nie tylko praktyczny, ale też symboliczny. NordBalt włączy kraje bałtyckie w jeden z najlepszych systemów na świecie, czyli szwedzki system energetyczny – poinformowała prezydent Litwy.

Projekt NordBalt jest szansą dla państw bałtyckich na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Federacji Rosyjskiej poprzez stworzenie mostu energetycznego łączącego je z krajami skandynawskimi. Co więcej, NordBalt gwarantuje stabilne dostawy energii elektrycznej oraz konkurencyjne ceny. Według litewskiego ministra energetyki Rokasa Masiulisa, po uruchomieniu NordBalt energia elektryczna w kraju potanieje o 7 procent. Według wyliczeń gazety biznesowej Zinios jest to gwarantowana obniżka. Optymistyczny scenariusz przewiduje, że energia może stanieć aż o 10-13 procent.

Prace przy NordBalt zakończyły się latem. Razem z połączeniem elektroenergetycznym do Polski o nazwie LitPol Link, szwedzki interkonektor ma połączyć z systemem elektroenergetycznym Unii Europejskiej dotychczasową wyspę, jaką były kraje bałtyckie, połączone tylko z systemem rosyjskim. 

Nord Balt

Źródło: Delfi

Projekt jest złożony, jednak udało się go zrealizować wysiłkami państw bałtyckich i skandynawskich w około półtora roku. Przedsięwzięcie polega na budowie połączenia przy pomocy podmorskich i podziemnych kabli oraz podstacji transformatorowych na Litwie i w Szwecji. Kable i podstacje będą wykonane przez firmę Asea Brown Boveri (ABB). Połączenie ma długość 400 kilometrów. Kabel podmorski jest w pełni zabezpieczony przed kontaktem ze statkami oraz sprzętem do rybołówstwa.  

Litwa od lata starała się o kontakty na dostawy energii elektrycznej ze Skandynawii. W 2012 roku weszła na giełdę energii elektrycznej Skandynawii, Nord Pool Spot. Może się stać istotnym graczem na rynku energii elektrycznej Europy Środkowo-Wschodniej. Litwa będzie mogła handlować energią elektryczną i być pośrednikiem w jej dostawach do sąsiednich państw.

Przypomnijmy, że NordBalt to nie jedyny projekt energetyczny realizowany przez Litwę. Obecnie państwo litewskie finalizuje LitPol Link, który będzie łączył infrastrukturę elektroenergetyczną Litwy oraz Polski. 24 września 2015 roku Rokas Masiulis, Minister Energetyki Litwy powiedział, że „„Litwa będzie miała unikalne położenie – kraj będzie połączony z trzema różnymi systemami energetycznymi: rosyjskim, skandynawskim oraz Europy kontynentalnej. To zapewni konkurencyjne ceny oraz bardzo wysokie bezpieczeństwo dostaw”.  

Więcej: Rosjanie badają na Litwie granicę nieinterwencji Brukseli