Wirtualna energia z litewskich OZE popłynie do Luksemburga

7 marca 2019, 06:00 Alert

Ministerstwo energii Litwy poinformowało, że rozpoczęto wdrażanie dwustronnego porozumienia między Luksemburgiem i Litwą, dotyczącego współpracy w sektorze energetyki. W ramach umowy z Luksemburgiem, Wilno dokona wirtualnego transferu statystycznego energii z OZE na rzecz Luksemburga o łącznej wartości 8 milionów euro.

fot. Pixabay

– Luksemburg i Litwa były pierwszymi państwami członkowskimi UE, które sygnowały takie porozumienie. Teraz stosujemy je w praktyce, co pokaże, jak można efektywnie dzielić się osiągnięciami w dziedzinie energetyki odnawialnej – powiedział litewski minister energii, Žygimantas Vaičiūnas. Przedstawiciel resortu dodał, że taka współpraca jest ważna i znacząca nie tylko dla zainteresowanych państw, ale także dla całej UE, która posiada ambitne cele w zakresie energetyki odnawialnej.

– Jestem naprawdę szczęśliwy, że nasza umowa nabrała realnych kształtów dzięki bardzo ciekawym projektom, dotyczącym rozwoju OZE na Litwie. Jej realizacja leży w interesie obywateli Litwy, ale także obywateli europejskich oraz naszego kraju – powiedział Claude Turmes, minister energii Luksemburga.

W październiku 2017 roku Litwa i Luksemburg sygnowały porozumienie, w ramach którego Litwa przekaże Luksemburgowi część statystycznej nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych w latach 2018-2020. Do 2020 roku Luksemburg będzie pozyskiwać litewskie nadwyżki statystyczne OZE o wartości do 10 milionów euro. W pierwszym etapie Litwa planuje przekazać 550 GWh kwoty.

Wilno osiągnęło cele OZE w 2014 roku. Docelowo do 2020 roku 30 proc. zużywanej energii ma pochodzić z zielonej generacji. Strategia Litwy przewiduje, że w 2050 roku energia elektryczna i cieplna będzie pochodziła w 100 procentach z OZE.

Jest duże prawdopodobieństwo, że także Polska będzie zmuszona do zakupu „wirtualnej” energii z OZE od innego kraju. Jeśli do 2020 roku nie osiągniemy 15-procentowego udziału OZE w krajowym zużyciu, to będziemy musieli ją odkupić od innych krajów Unii Europejskiej. Według raportu NIK z 2018 roku, Polska w przypadku niewywiązania się z celów OZE będzie musiała zapłacić duże kary albo dokonać transferu statystycznego o wartości około 8 miliardów złotych.

Ministerstwo Energii Litwy/Patrycja Rapacka