Litwa zatwierdziła plan synchronizacji sieci

6 września 2019, 13:00 Alert
energetyka energia fot. Pixabay
fot. Pixabay

Rząd Litwy zatwierdził plan działań na rzecz synchronizacji litewskich sieci elektroenergetycznych z systemem Europy kontynentalnej.

Egidijus Purlys, litewski wiceminister energetyki, poinformował, że plan wskazuje, które projekty muszą zostać ukończone, aby do 2025 roku przygotować litewski system elektroenergetyczny do pracy w trybie synchronizacji z sieciami europejskimi. Jednocześnie przekonywał, że zatwierdzony plan zapewni terminowe zrealizowanie całego procesu.

Plan uwzględnia wszystkie niezbędne decyzje techniczne i organizacyjne, które zostały uwzględnione w liście warunków opublikowanej przez ENTSO-E. Zdaniem ministra energetyki Žygimantasa Vaičiūnasa, możliwa jest koordynacja działań niezbędnych do ukończenia synchronizacji do 2025 roku. Lista zawiera realizację projektów strategicznych, określa sposób działania przy desynchronizacji z systemem BRELL oraz wzmocnienia systemu elektroenergetycznego.

Litwa, Łotwa i Estonia chcą zakończyć proces synchronizacji do 2025 roku. Zgodnie z przyjętym scenariuszem proces zostanie przeprowadzony przy wykorzystaniu istniejącego połączenia LitPol Link oraz nowego kabla morskiego między Polską a Litwą, czyli Harmony Link.

Delfi/Piotr Stępiński

Rosja może utrudnić pracę Harmony Link. NATO podpowiada rozwiązanie