font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 15 stycznia, 2016 godz. 13:15   
REDAKCJA

Litwa zawiesza dostawy LNG z USA. Skorzysta z polskiego gazoportu?

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

ROZMOWA

Mantas Dubauskas, doradca ministra energetyki Litwy, mówi o opóźnieniu dostaw gazu skroplonego z USA do Kłajpedy.

Jak poinformowała agencja Reuters powołując się na przedstawiciel Lietuvos Energija, który stwierdził, że Litwa odłożyła w czasie zakupu LNG ze Stanów Zjednoczonych ponieważ nie odpowiadają dla litewskiego systemu gazociągów. Czy wstrzymanie amerykańskich dostaw LNG jest elementem strategii względem Gazpromu i czy to oznacza, że Litwa chce zastąpić gaz amerykański rosyjskim?

W żadnym wypadku nie rezygnujemy z amerykańskiego gazu, bo przewidujemy iż w niedługiej przyszłości jakość tego gazu będzie odpowiadała litewskiej stronie .To nie jest strategia, o której Pan wspominał. Po prostu dążmy do tego żeby mieć taki portfel gazowy, który byłby najtańszy dla konsumenta. Ciągle patrzymy i monitorujemy różnych sprzedawców. Nie tylko Amerykanów. Szukamy najbardziej odpowiadającego nam cenowo wariantu.

Rozumiem, że ta sytuacja ma charakter tymczasowy?

Tak to jest tymczasowe wstrzymanie dostaw. Ponieważ w tym okresie o jakim tutaj mówimy to wciąż jeszcze można mówić o takich próbnych dostawach. Sądzimy, że amerykański gaz będzie odpowiadał naszym standardom i w najbliższej przyszłości do tego dojdzie.

Jak ocenia Pan możliwość wspólnych zakupów gazu skroplonego przez Polskę i Litwę?

W zakresie, który pozwoliłby uzyskać lepszą, mniejszą cenę dla konsumentów to oczywiście tak. Gdyby pozwoliłoby zapewnić niższą cenę to tak.

Czyli czynnik ekonomiczny byłby decydujący?

Czynnik ekonomiczny byłby jednym z najważniejszych.

Rozmawiał Piotr Stępiński