Litwini chcą wykupić gazoport na kredyt

2 listopada 2018, 06:45 Alert

Operator litewskiego pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie spółka Klaipedos Nafta zamierza pozyskać do 308 mln kredytów na wykup dzierżawionej instalacji. Rząd litewski ma udzielić gwarancji.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Terminal na kredyt?

Pierwsza pożyczka w kwocie do 148 mln euro zostanie udzielona już w 2019 roku. Pozyskane w ten sposób środki mają obniżyć koszty najmu terminalu o 40 proc. z 66 do 43 mln euro rocznie. Drugi kredyt ma opiewać na kwotę 121-160 mln euro i być przeznaczony na zakup terminalu. Sejm litewski ma w tym celu przygotować odpowiednie regulacje.

Wcześniej Klaipedos Nafta próbował uzyskać od banków 300 mln euro na wykup terminalu, jednak po rozpoczęciu rozmów z Komisją Europejską, Łotwą i Estonią o możliwości pozyskania unijnego wsparcia odstąpiła od negocjacji z bankami.

Litwini prowadzili już rozmowy z norweską spółką Höegh LNG, do której należy terminal w Kłajedzie, o jego wykupie przed 2024 rokiem. Negocjacje zakończyły się fiaskiem. Norwedzy bronili się tym, że ich model biznesowy zakłada utrzymanie własności w obiektach, które dostarczają klientom na całym świecie. Litwa zmniejszyła dzięki gazowi skroplonemu pozyskiwanemu przez terminal w Kłajpedzie zależność od importu gazu z Rosji. Instalacja rozpoczęła pracę w 2015 roku.

Delfi/Piotr Stępiński

Vaiciunas: Dobra zmiana w relacjach Polski i Litwy (ROZMOWA?)