Litwini przegrywają w sądzie z Gazpromem

5 lipca 2019, 11:00 Alert
gazprom
fot. Gazprom

Szwedzki sąd utrzymał w mocy orzeczenie trybunału arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie sporu między Litwą i Gazpromem dotyczącego warunków zakupu rosyjskiego gazu. Sąd oddalił roszczenia Wilna, które od 2016 roku domaga się od Rosjan 1,4 mld euro odszkodowania.

– Sąd apelacyjny w Svea w całości odrzucił wniosek Litwy o zmianę decyzji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie z dnia 22 czerwca 2016 roku w sprawie sporu między Litwą a Gazpromem. Wobec czego w mocy pozostaje decyzja arbitrażu, który odrzucił wszystkie roszczenia Litwy – poinformował Gazprom w komunikacie. Wilno będzie musiało zwrócić Rosjanom koszty postępowania sądowego.

Pozew do arbitrażu przeciwko Gazpromowi Litwini złożyli 3 października 2012 roku. Zdaniem Wilna rosyjski koncern naruszył warunki umowy ze spółką Lietuvos Dujos ustalając niesprawiedliwą cenę, przez co w latach 2004-2012 Litwini nadpłacili 1,4 mld euro. W czerwcu 2016 roku arbitraż odrzucił roszczenia strony litewskiej. Jesienią tego samego roku do sądu apelacyjnego wpłynął wniosek litewskiego ministerstwa energetyki o zmianę niekorzystnej dla niego decyzji arbitrażu. Przesłuchania w sprawie odbyły się w maju tego roku.

RIA Novosti/Piotr Stępiński