Litwini i Shell testują małotonażowe LNG w Kłajpedzie

1 sierpnia 2017, 12:30 Alert

Brytyjsko-holenderski koncern energetyczny Shell po raz pierwszy dostarczy do terminalu w Kłajpedzie małotonażowy ładunek LNG. Surowiec ma być wykorzystany do testów należącej do Klaipedos Nafta stacji dystrybucji gazu.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Klaipedos Nafta poinformowała o podpisaniu z Shell Western LNG umowy na zakup 1000 m sześc. LNG. Surowiec ma zostać dostarczony w drugiej połowie sierpnia lub we wrześniu. Kontrakt jest warty 400 tys. euro.

Będzie to pierwsza dostawa LNG do Kłajpedy, realizowana przy wykorzystaniu małych metanowców. Do tej pory stosowano duże statki o pojemności 140 tys. m sześc. Jak podaje Kalipedos Nafta, po załadowaniu LNG do zbiorników stacji dystrybucji gazu rozpoczną się testy instalacji, które mają potrwać do stycznia 2018 roku.

W ogłoszonym przez litewską spółkę przetargu Shell zaoferował 23,16 euro za 1 MWh, podczas gdy Litgas oraz skandynawski Skangas zaproponowali odpowiednio 28 i 35 euro.

Litwa dywersyfikuje dostawy gazu

Dzięki terminalowi w Kłajpedzie Litwini mogą realizować strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i tym samym zmniejszyć zależność od surowca z Rosji. Na początku czerwca Lietuvos Duju Tiekima podpisało umowę z amerykańskim Cheniere Marketing International na dostawę LNG. Litwini nie wykluczyli zakupów większych wolumenów amerykańskiego LNG. Podobnie jak Polacy zaznaczają jednak, że kryterium decydującym o dalszych zakupach surowca będzie jego cena.

Ponadto 3 sierpnia do Kłajpedy ma dotrzeć pierwsza dostawa LNG z Nigerii. Surowiec kupiło Lietuvos Duju Tiekimas, a jego dostawcą jest amerykańskie Koch Supply & Trading. Do tej pory wszystkie dostawy LNG do litewskiego terminalu pochodziły z Norwegii.

The Baltic Course/Piotr Stępiński