MAE: Do Europy trafiło więcej LNG z USA niż gazu rurociągami z Rosji

1 lipca 2022, 14:30 Alert

Według Międzynarodowej Agencji Energii, pierwszy raz w historii doszło do sytuacji, w której dostawy LNG z USA przewyższyły wolumenowowo dostawy gazociągowe z Rosji. Wynika to ze zmniejszonych dostaw gazu z kierunku wschodniego. 

FSRU. Fot. Hoegh LNG.
FSRU. Fot. Hoegh LNG.

– Niedawne gwałtowne cięcia w przepływach gazu ziemnego do UE przez Rosję  oznaczają, że czerwiec 2022 roku jest pierwszym miesiącem w historii, w którym UE importowała więcej gazu za pośrednictwem LNG z USA niż rurociągiem z Rosji – napisał na Twitterze Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii.

Birol wskazuje, że ta sytuacja nakazuje wzmożenie przygotowań do nadchodzącej zimy. Rosja znacznie zmniejszyła przesył gazu poprzez gazociąg Nord Stream, oficjalnie z powodu problemów związanych z remontem turbin niemieckiego Siemensa, które utknęły w zakładzie firmy w Kanadzie. Jednak prawdopobnie, jak twierdzi m.in. minister gospodarki Niemiec Rober Habeck, głównym powodem jest motyw polityczny.

Do Europy w czerwcu trafiło ponad 4,8 mld m sześc. LNG z USA. W tym samym czasie z Rosji do Europy trafiło 4,5 mld m sześc. gazu.

OilPrice/Reuters/S&P/Mariusz Marszałkowski