DGP: Lokalne ciepłownictwo upadnie, jeśli nie odejdzie od węgla

31 października 2019, 09:30 Alert

„Gazeta Prawna” pisze o trudnej sytuacji małych firm ciepłowniczych, które nie zdecydują się na odejście od węgla jako paliwa. Grozi im znaczny wzrost ceny sprzedawanego ciepła.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Węgiel podwyższa ceny ciepła

Zgodnie z raportem Forum Energii, lokalne sieci ciepłowniczych odpowiadają za dostawę około 40 proc. krajowego ciepła systemowego. Gazeta zwraca uwagę, że małe spółki ciepłownicze znalazły się w finansowo-węglowym klinczu. Szef NFOŚiGW Piotr Woźny przypomniał, że w perspektywie 2014-2020 środki z funduszu Infrastruktura i Środowisko nie mogły być wykorzystywane na wsparcie nieefektywnych systemów ciepłowniczych.

– Systemy nieefektywne to Polska powiatowa: małych i średnich miejscowości, w których władze samorządowe nie mają pieniędzy, by dokonywać transformacji, ale mają też gigantyczny problem z kapitałem intelektualnym, by taką transformację przeprowadzić – powiedział cytowany „Gazetę Prawną” Piotr Woźny.

Eksperci przewidują, że ciepło podrożeje przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, które są ogrzewane nieefektywnymi systemami i ostrzegają przed ich upadłościami. – Prawo energetyczne nie wyznacza władzom samorządowym wystarczająco silnej roli w planowaniu i wdrażaniu zmian w ciepłownictwie. Tylko niewielka część polskich gmin przyjęła kompleksowe plany zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz – oceniają cytowani przez „Gazetę Prawną” analitycy Forum Energii.

Dziennik Gazeta Prawna

Gacki: Małe ciepło – wielkie zmiany