Lotos podsumowuje pierwszy miesiąc Niebieskiego Szlaku

27 listopada 2018, 15:00 Alert

Niebieski Szlak – sieć ładowarek do samochodów elektrycznych na stacjach Lotosu przy autostradach A1 i A2 między Warszawą i Gdańskiem – działa już od miesiąca. Dzisiaj na stacji Lotosu przy ul. Łopuszańskiej w Warszawie – pierwszej stacji Niebieskiego Szlaku – odbyła się pierwsza konferencja podsumowująca funkcjonowanie projektu.

Fot. BiznesAlert.pl

Niebieski Szlak Lotosu to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Na dwunastu Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), oddalonych od siebie o maksymalnie 150 kilometrów rozmieszczono ładowarki, z których bezpłatnie mogą korzystać maksymalnie cztery samochody jednocześnie. Czas ładowania wynosi do 15 minut.

Na konferencji prasowej byli obecni przedstawiciele zarządu spółki, kancelarii Prezydenta RP i rządu. Doradca prezydenta ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek stwierdził, że Grupa Lotos wyprzedziła konkurencję, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności. – Ten rynek się rozwija, co z punktu widzenia ochrony środowiska jest bardzo istotne – zauważył Sałek.

Prezes Grupy Lotos Mateusz Bonca powiedział, że w Polsce zaczyna działać nowoczesna sieć ładowania samochodów elektrycznych, a póki co ładowanie jest darmowe. – Lotos się zmienia; wsłuchujemy się w plany rządowe. Ten pilotaż dalej się rozwija. To jeszcze nie jest działalność konkurencyjna, ale uzupełniająca, nad którą współpracujemy z ośrodkami naukowymi w Polsce – powiedział Bonca.

Wiceprezes Grupy Lotos ds. innowacji Patryk Demski przypomniał, że na początku były wątpliwości, czy core’owy biznes Lotosu ma mieć alternatywę w postaci elektromobilności. – Na COP24 ogłosimy nasze plany związane m.in. z wodorem. Traktujemy poważnie wyzwania klimatyczne i ograniczenie emisji, co jest także w polskiej racji stanu. Elektromobilność to wciąż dla nas eksperyment, ale podczas ładowania klienci mogą dokonywać na stacjach innych zakupów – mówił członek zarządu Lotosu.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnił, że jego resort silnie wspiera takie inicjatywy: – Chcemy, by podróżowanie pojazdami na paliwa alternatywne było czymś normalnym. Liczymy na współpracę i wykorzystanie potencjału naszych naukowców. Liczymy na to, że dzięki elektromobilności Polska będzie miała swoje miejsce w branży motoryzacyjnej – powiedział.

Michał Perzyński