Trzy osoby zatrzymane ws. wyrządzenia szkody w spółce Lotos Petrobaltic

27 lutego 2019, 13:45 Alert

Funkcjonariusze ABW, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, zatrzymali w środę trzy osoby w związku z zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody w mieniu spółki Lotos Petrobaltic w wysokości nie mniejszej niż 47 mln zł.

Fot. Lotos

“Wśród zatrzymanych jest Zbigniew P., były prezes zarządu tej spółki, Dariusz W., były wiceprezes zarządu oraz Robert N., kierownik realizowanego projektu” – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Maciej Załęski.

Dodał, że zatrzymanym osobom zostaną przedstawione zarzuty niedopełnienia obowiązków w trakcie realizacji inwestycji dotyczącej wykorzystania jednego ze złóż ropy naftowej oraz przebudowy platformy wiertniczej “Petrobaltic”, czego skutkiem było wyrządzenie w mieniu tej spółki szkody w wielkich rozmiarach, w wysokości nie mniejszej niż 47 mln zł. “Działanie ABW dotyczy byłych menadżerów spółki LOTOS Petrobaltic będącej częścią Grupy Kapitałowej LOTOS. Zatrzymany dziś były prezes spółki pracował do 2016 roku” – poinformowała Grupa Lotos w komunikacie prasowym.

“(…) Przedstawiciele koncernu deklarują współpracę z organami ścigania i udzielają wszystkich niezbędnych informacji, które przyczynią się do pełnego wyjaśnienia sprawy” – dodano.

Załęski wyjaśnił, że zarzuty niedopełnienia obowiązków dotyczą realizacji inwestycji dotyczącej wykorzystania jednego ze złóż ropy naftowej oraz przebudowy platformy wiertniczej “Petrobaltic”.

Rzecznik Lotosu podała w komunikacie, że współpracuje ze śledczymi. “Informujemy, że przedstawiciele koncernu deklarują współpracę z organami ścigania i udzielają wszystkich niezbędnych informacji, które przyczynią się do pełnego wyjaśnienia sprawy” – zadeklarował Kasprzyk.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że do zatrzymań trzech mężczyzn doszło na terenie woj. pomorskiego w środę rano. “Funkcjonariusze delegatury ABW w Gdańsku dokonali również przeszukań miejsc zamieszkania trójki zatrzymanych” – powiedział PAP rzecznik.

Z ustaleń śledztwa wynika, że “podejrzani, doprowadzając do zawarcia z włoską firmą aneksu do umowy na przebudowę platformy wiertniczej, nie zweryfikowali kosztów tej inwestycji i podjęli nieuzasadnione gospodarczo decyzje dotyczące wyboru technologii do jej realizacji w zakresie posadowienia platformy”.

Decyzje te, dotyczące lat 2014-15, skutkowały, według ustaleń śledztwa, “znaczącym zwiększeniem kosztów inwestycji” – wynika ze śledztwa. Za przestępstwa zarzucane mężczyznom grozi karą do 10 lat więzienia. Decyzje o środkach zapobiegawczych, zostaną podjęte po zakończeniu czynności z zatrzymanymi.

– Działanie ABW dotyczy byłych menadżerów spółki LOTOS Petrobaltic będącej częścią Grupy Kapitałowej LOTOS. Zatrzymany dziś były prezes spółki pracował do 2016 roku. Informujemy, że przedstawiciele koncernu deklarują współpracę z organami ścigania i udzielają wszystkich niezbędnych informacji, które przyczynią się do pełnego wyjaśnienia sprawy – podał Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS S.A.

Polska Agencja Prasowa