Asfalt Lotosu może pomóc zwalczać smog

19 lipca 2021, 11:15 Alert
LOTOS Asfalt
Źródło: LOTOS Asfalt

Podczas spotkania konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty” został zaprezentowany pomysł stworzenia drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego. Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Politechnika Gdańska (PG) i Lotos Asfalt.

Innowacyjna drogowa nawierzchnia asfaltowa ma redukować zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego. Ma to w szczególności dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) i lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów w obszarach miejskich – podaje Lotos.

Podczas wizyty na Wydziale Chemicznym PG prof. Anna Zielińska-Jurek z zespołem zaprezentowała innowacyjny, skonstruowany specjalnie na potrzebę projektu, układ do badania degradacji zanieczyszczeń powietrza w obecności lepiszczy modyfikowanych materiałem fotokatalitycznym. – Obecnie trwają prace nad dobraniem właściwego składu ekologicznego asfaltu i skutecznej modyfikacji składników, aby uzyskać jak największą efektywność redukcji zanieczyszczeń atmosferycznych, znajdujących się w rejonie pasa drogowego. W celu stworzenia jak najlepiej działającego w praktyce rozwiązania, współpracujemy intensywnie z naukowcami z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz z technologami z gdańskiej rafinerii. Liczymy, że synergia działań przyniesie sukces – podkreśla prof. Zielińska-Jurek.

Lotos podkreśla, że kolejnym kamieniem milowym po stworzeniu ekologicznego lepiszcza asfaltowego, będzie zaprojektowanie i dobór mieszanki mineralno-asfaltowej o rozwiniętej powierzchni właściwej i makrostrukturze, tak aby nawierzchnia w jak największej skali oczyszczała powietrze.

Ostatnim etapem będzie weryfikacja skuteczności działania nawierzchni ekologicznej podczas eksploatacji drogi na pełnowymiarowym odcinku testowym – czytamy w komunikacie.

Grupa Lotos/Jędrzej Stachura

Orlen Asfalt odnotował 25-procentowy wzrost sprzedaży zagranicznej w 2020 roku