Lotos uruchomi pierwszą na świecie instalację UCOPure

24 sierpnia 2021, 17:30 Alert

Grupa Lotos podaje, że pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do Rafinerii Gdańskiej. To pilotażowa instalacja UCOPure, która ma zwiększyć możliwości zakładu.

Instalacja UcoPure. Fot. Grupa Lotos
Instalacja UcoPure. Fot. Grupa Lotos

Lotos zaznacza, że pilotażowa instalacja wymaga jeszcze wielu prac instalacyjnych. UCOPure ma również posiadać własną sterownię. Jej wydajność to dwie tony na godzinę, dlatego będzie ona głównie służyć do zbierania doświadczeń przed stworzeniem w pełni przemysłowej instalacji. Może być wykorzystana do oczyszczania strumienia bleedu z instalacji hydrokrakingu 150, gdzie jest go znacznie mniej (2-4 tony na godzinę) niż hydrowaksu z hydrokrakingu MHC. Prawdopodobna, docelowa wydajność instalacji, pozwalająca na oczyszczenie całego UCO z hydrokrakingu MHC, to ok. 60 ton na godzinę. Instalacja UCOPure mogłaby też oczyszczać wsad przed przerobem na przyszłej instalacji HBO, co poprawiłoby jakość olejów bazowych. W modułowej instalacji wykorzystuje się innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC – czytamy w komunikacie.

Technologia UCOPure jest procesem niskotemperaturowym i niskociśnieniowym – w odróżnieniu od innych rozwiązań. Instalacja UCOPure może stanowić integralną część instalacji hydrokrakingu, albo znajdować się w wielu innych miejscach w rafinerii. Koszt budowy oraz zużycie energii w procesie filtracji będzie znacznie niższe niż w procesach destylacyjnych czy wysokociśnieniowej hydrorafinacji – podaje Lotos.

W trakcie pierwszego etapu UCOPure została wybudowana mała instalacja laboratoryjna i przeprowadzone testy oczyszczania dla poszczególnych surowców oraz wykonano szereg analiz. Jesienią, po zakończeniu procesu instalacji, rozpoczną się testy instalacji pilotażowej, a później rozpocznie się etap rozwojowy.

ISBNews/Grupa Lotos/Jędrzej Stachura

Lotos zdecyduje do końca roku o małym LNG i wodorze. Miliard złotych na elektrolizery?