Łotwa jest gotowa sprzedawać ropę Białorusi

20 stycznia 2020, 11:30 Alert

Łotwa posiada niezbędną infrastrukturę potrzebną do przepompowywania ropy przez swoje terytorium na Białoruś – oświadczył minister transportu Republiki Łotewskiej Talis Linkaitis.

fot. Wikimedia Commons

– Technicznie, mamy wszelką niezbędną infrastrukturę do pompowania ropy. Kwestią do omówienia są jedynie warunki – powiedział Linkatis w rozmowie z telewizją ONT.

Według ministra, jeżeli ze strony białoruskiej jest zainteresowanie, Łotwa przedstawi swoje warunki do przeprowadzenia takiej operacji. Minister nie wskazał, czy techniczne warunki dotyczą transportu kolejowego czy wykorzystania istniejącego połączenia rurociągowego pomiędzy łotewską Windawą a białoruskim Połockiem. Zgodnie z jego słowami, jest możliwe, że łotewskie firmy otrzymały konkretne propozycje ze strony białoruskiej i są na etapie ich oceny.

Wcześniej, podczas wizyty w Mińsku, premier Kriszjanis Karinsz powiadomił, że łotewski rząd jest zainteresowany wsparciem Białorusi w dostawach ropy, jednak wszystko zależy od porozumienia pomiędzy łotewskimi i białoruskimi firmami.

Rozmowy te są pokłosiem kryzysu pomiędzy Rosją i Białorusią. Dotyczą one szerszego aspektu integracji pomiędzy oboma państwami i bezpośrednio dotykają kluczowych aspektów związanych z energetyką.

ONT/ Mariusz Marszałkowski